Wioska Chlebowa w Janiej Górze

i

Autor: www.facebook.com/Wioskachlebowapl Wioska Chlebowa w Janiej Górze

Poznajemy uroki naszego województwa. Zapraszamy do Wioski Chlebowej w Janiej Górze

2020-07-31 10:53

Ograniczenia narzucone przez epidemię koronawirusa sprawiły, że w większym stopniu poszukujemy miejsc do wypoczynku w naszym najbliższym otoczeniu i regionie. Dzisiaj proponujemy wyprawę do Janiej Góry koło Świekatowa. Z Torunia to zaledwie 75 kilometrów.

W urokliwym miejscu wśród pól, lasów i jezior znajduje się Wioska Chlebowa w Janiej Górze. Jest to wieś, która jest wioską tematyczną, chętnie odwiedzaną przez turystów. Cóż to takiego? Mieszkańcy wsi znajdują temat, który może zaciekawić turystów i zachęcić do przyjazdu. Może to być pieczenie chleba, hodowla ziół, produkcja miodu, działalność artystyczna, czy choćby tradycje górnicze. Organizowane są wycieczki, imprezy i warsztaty.

Pomysłodawczynią Wioski Chlebowej w Janiej Górze jest miejscowa nauczycielka Danuta Megger, która namówiła w 2008 roku mieszkańców do zjednoczenia się wokół tego pomysłu. Centralnym miejscem wioski jest tradycyjny piec chlebowy. Zbudowany jest z kamienia i szamotu na wzór konstrukcji, które dziesiątki lat temu stawały w centrum wsi, by mieszkańcy wspólnie mogli piec. Koronawirus sprawił, że obecnie przyjmowane są tylko zapisy grupowe, ale i turyści indywidualni znajdą też coś dla siebie. Informacji można zasięgnąć na profilu Wioski na Facebooku. Dodajmy, że w pobliskim Świekatowie można skorzystać z kąpieli w jeziorze i plaży.

14 września w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze odbędzie się XI Festiwal Chleba. Organizatorzy zapewniają liczne atrakcje: pieczenie chleba, konkurs na najlepsze ciasto pieczone na zakwasie lub drożdżach, pokaz młócenia zboża młockarnią, liczne konkursy dla dzieci, degustację i kiermasz wyrobów regionalnych oraz prawdziwą wiejską biesiadę.

Posłuchajcie rozmowy z Danutą Megger, pomysłodawczynią Wioski Chlebowej w Janiej Górze
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu przyciągają turystów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE