Białoruś

i

Autor: Flickr Jakie są obecnie stosunki Warszawa-Mińsk?

Polscy dyplomaci na Białorusi. Praca w cieniu krwawego reżimu

2023-01-13 10:30

Białoruś, którą rządzi krwawy dyktator Alaksandr Łukaszenka (ur. 1954 r.), jest bliskim sojusznikiem Moskwy. Ochłodzenie stosunków między Mińskiem i Warszawą zaowocowało znacznym zmniejszeniem personelu dyplomatycznego - po jednej, jak i drugiej stronie. Ilu obecnie jest na Białorusi polskich dyplomatów? Sprawdziliśmy!

Białoruś Łukaszenki z Moskwą

Reżim białoruski podtrzymywany przez zbrodniczą Rosję jest wrogo nastawiony do państwa polskiego. Polacy strasznie sobie nagrabili u Łukaszenki, który nie mógł znieść polskiego wsparcia dla ruchów wolnościowych na Białorusi. Po wielkich protestach przeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, w których Łukaszenka znów zdobył 99,9% poparcia, miarka się przebrała. Naród białoruski, mimo dekad brutalnej rusyfikacji, nadal zachował swoją odrębną tożsamość. Dodatkowo bliskie są mu wartości zachodnie m.in. umiłowanie wolności, które jest niezrozumiałe i obce dla moskiewskich niewolników. Takie idee są największym zagrożeniem dla wszechwładzy marionetki Łukaszenki oraz zbrodniarza Władimira Putina. Rosja, jak wiadomo, wydatnie pomogła rzeźnikowi z Mińska stłumić "krzyk wolności" uciskanego narodu białoruskiego.

Polska a Białoruś

Po zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku stało się jasne, że dialog z Mińskiem i Moskwą jest niemożliwy. Warszawa, podobnie jak jej sojusznicy, nie miała wątpliwości, po której stronie się opowiedzieć. Solidarność okazała się silniejsza niż prymitywna i wulgarna propaganda moskiewskiego reżimu i naród polski okazał się na nią odporny. Obecnie Polska wydatnie wspiera walczącą Ukrainę, co jest solą w oku zbrodniarzy z Mińska i Moskwy.

Działania Polski oraz m.in. poparcie dla opozycji białoruskiej wpłynęły na pogłębienie nienawiści Łukaszenki do Polaków. Wystarczy przypomnieć jeden z barbarzyńskich aktów, jakiego dokonały służby reżimu białoruskiego. Było to zniszczenie i zaoranie grobów polskich żołnierzy, które znajdowały się na Białorusi. To zbezczeszczenie dość jasno pokazuje, jaki charakter ma obecna władza w Mińsku i w Moskwie.

Polskie MSZ wobec Białorusi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potwierdziło, iż będzie się starało odwodzić reżim w Mińsku od polityki dyskryminacji narodowej oraz zaprzestania prześladowań mniejszości polskiej. Polska nieustannie zapewnia i będzie zapewniać wsparcie Białorusinom zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny oraz białoruskiej opozycji demokratycznej. 

Przy każdej okazji apelujemy do władz białoruskich o uwolnienie i rehabilitację wszystkich więźniów politycznych, co stworzy podwaliny do dialogu na rzecz rozwiązania kryzysu wewnętrznego na Białorusi i odbudowy zaufania Białorusinów. Mamy świadomość, że w relacjach dwustronnych między sąsiednimi krajami niezbędne są otwarte kanały komunikacji, ponieważ każdy kryzys ostatecznie powinien zostać rozwiązany poprzez dialog. Polska zawsze wspierała i będzie wspierać niepodległą i niezależną Białoruś - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dowiedzieliśmy się, że obecnie w polskich placówkach zagranicznych na Białorusi przebywa 15 członków personelu dyplomatyczno-konsularnego oraz 1 przedstawiciel ataszatu obrony Ministerstwa Obrony Narodowej RP. Natomiast personel dyplomatyczny Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie liczy 7 osób. Ponadto w urzędach konsularnych Republiki Białorusi w Białymstoku i Białej Podlaskiej akredytowanych jest łącznie 4 urzędników konsularnych.

Sytuacja w stosunkach polsko-białoruskich może ulec zmianie na gorsze. Wszystko zależy od tego, jak zachowa się reżim Łukaszenki wobec dalszego przebiegu wojny na Ukrainie oraz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.