Kazimierz Żegleń

i

Autor: Wycinek prasowy z epoki/ Magnum-X Kazimierz Żegleń

Ciekawostki

Polak wynalazł kamizelkę kuloodporną. Dziś świat o nim nie pamięta!

2024-02-23 15:02

Niewielu dziś wie, że faktycznym twórcą pierwszej kamizelki kuloodpornej był Polak - Kazimierz Żegleń (1869-1910). Musiał emigrować z biednej polsko-ukraińskiej Galicji (urodzony koło Tarnopola). Był samoukiem i konstruktorem. Swoją techniczną działalność prowadził w USA i tam właśnie dokonał swoich wielkich odkryć.

Polak wymyślił kamizelkę kuloodporną

Twórcą pierwszej kamizelki kuloodpornej był Polak, Kazimierz Żegleń (1869-1910), który pochodził z Galicji z okolic Tarnopola (Galicja Wschodnia). W młodym wieku wyjechał do USA, aby tam prowadzić swoją działalność - w tym konstruktorską. Człowiek ten był wyjątkowo uzdolniony, sam uczył się poważnych nauk - chemii, fizyki, matematyki itd. W Stanach Zjednoczonych udało mu się zrealizować wiele ze swoich projektów - w tym kamizelkę, która chroni przed bronią palną. Po długich testach i eksperymentach w końcu dopiął swego. W 1897 roku uzyskał patent na tzw. "Materiał Żeglenia", czyli materiał kuloodporny. Przy kamizelce pracował z innym Polakiem, Janem Szczepanikiem. Ten również był konstruktorem i wynalazcą, działał i pracował w Wiedniu.

Co tak na prawdę wynalazł Kazimierz Żegleń?

Żegleński zaprojektował kamizelkę, wykorzystując wielowarstwową tkaninę, która miała absorbować energię wybuchu i rozprzestrzeniać siłę uderzenia po całej powierzchni kamizelki, zmniejszając ryzyko przebicia przez pocisk. Jego kamizelka była znacznie lżejsza i bardziej wygodna w noszeniu niż wcześniejsze rozwiązania, co sprawiło, że stała się popularna wśród użytkowników, takich jak policja, wojsko i inne służby mundurowe.

Po opatentowaniu swojego wynalazku w 1897 roku, Żegleński rozpoczął produkcję kamizelek kuloodpornych w swojej fabryce. Jego wkład w rozwój ochrony osobistej był znaczący, a kamizelki kuloodporne stały się nieodłącznym elementem wyposażenia osób pracujących w zawodach narażonych na ryzyko związane z użyciem broni palnej.

Dzięki jego innowacyjnemu podejściu do projektowania oraz produkcji kamizelek kuloodpornych, Kazimierz Żegleński zapisał się na trwałe w historii jako pionier w dziedzinie ochrony osobistej. Jego kamizelki stanowiły podstawę do dalszych badań i udoskonaleń, prowadzących do powstania nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w dzisiejszych kamizelkach kuloodpornych.

Jego wynalazek zastąpił stosowane wcześniej niewygodne metalowe płyty podobne do dawnych zbroi.

Na rowerze chcieli ukraść 700 tysięcy złotych. Zatrzymała ich kuloodporna szyba
Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o sprawy obronności i wojskowości?