Nasza wycieczka po Toruniu dotarła do Katedry św. Janów [WIDEO, GALERIA]

2020-08-19 12:02

Gdy zapytamy Polaków, z czym kojarzy im się Toruń, to większość z nich odpowiada, że z piernikiem i Kopernikiem. Dopiero na trzecim miejscu jest gotyk, a przecież Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast średniowiecznych w Polsce. Przekona nas o tym toruński przewodnik Wojciech Olszewski. Dzisiaj zapraszamy do poznania kościoła, który jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej na ziemi chełmińskiej.

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu znajduje się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, przy ulicy Żeglarskiej 16, niedaleko Rynku. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków gotyckich Grodu Kopernika. Ale jest zarazem zabytkiem nietypowym - opowie o tym przewodnik po Toruniu Wojciech Olszewski. W Katedrze znajduje się jeden z największych dzwonów średniowiecznych w Polsce - pochodzący z 1500 roku Tuba Dei.

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce, założonym na początku XIII wieku. Jest to bardzo dobrze zachowany kompleks dwóch miast średniowiecznych. Są to oryginalne budynki zespołu miejskiego. Wojna obeszła się z Toruniem łagodnie, więc nie było konieczności ich odbudowywania. Najpiękniejsze toruńskie zabytki gotyckie to Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, Katedra św. Janów i Kościół św. Jakuba. Niestety z zamku krzyżackiego zostały tylko ruiny.

Toruński przewodnik Wojciech Olszewski opowiada o Katedrze św. Janów w Toruniu

Piękno Zespołu Staromiejskiego zostało docenione w 1997 roku zostało przez UNESCO wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę po Toruniu z naszym przewodnikiem Wojciechem Olszewskim, to polecamy jego profil na Facebooku Zwiedzaj z Voytasem.