CBŚP

i

Autor: CBŚP/zdjęcie poglądowe CBŚP rozbiło gang handlujący sterydami

Handlowali sterydami za 5,4 miliona złotych! Siedem osób zostało aresztowanych

2022-11-24 12:57

Policjanci z katowickiej CBŚP przy wsparciu kolegów z poznańskiego CBŚP i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej rozpracowali grupę przestępczą, która wytwarzała i handlowała sterydami. Nielegalne substancje wprowadzali do obiegu przez internet. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty prokuratorskie.

Gang działał od 2018 roku i zajmował się wytwarzaniem na terenie Polski substancji zabronionych w sporcie m.in. sterydów anaboliczno-endrogennych, hormonów peptydowych, czynników wzrostu, substancji pokrewnych i mimetyków, ale także modulatorów hormonów oraz metabolizmu, przy wykorzystaniu produktów i półproduktów importowanych z Chin. Następnie te substancje były wprowadzane do obrotu - informował podkomisarz Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zorganizowana grupa przestępcza wytwarzała i wprowadzała do obrotu m.in. substancje anaboliczne, hormony i czynniki wzrostu, pracowali policjanci z katowickiego CBŚP przy wsparciu kolegów z poznańskiego CBŚP i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej. Tylko skoordynowane działanie służb pozwoliło na rozbicie gangu.

Według ustaleń śledczych grupa przestępcza importowała z Azji również inne produkty lecznicze, które nie znajdowały się w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ustalono, że rozprowadzane środki nie odpowiadały obowiązującym prawnie warunkom jakościowym i mogły spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób.

Dodatkowo śledczy ustalili, że grupa sprzedawała sterydy za pośrednictwem co najmniej dwóch sklepów internetowych, a łączna ich wartość wyniosła ponad 5,4 mln zł. Same sklepy zrealizowały ponad 25 tysięcy zamówień na kwotę ponad 4,8 mln zł. Sprzedaż wysyłkową prowadzono z Polski do innych krajów Europy, jak również do co najmniej 30 krajów z obszaru Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, a także Australii i Oceanii.

Funkcjonariusze swoją akcję przeciwko grupie przeprowadzili w województwie śląskim i dolnośląskim. W wyniku przeszukania magazynu i miejsca produkcji ujawniono gotowe środki w postaci tabletek i ampułek oraz 37 butelek o pojemności 1 i 2 litra z substancjami przygotowanymi do umieszczenia w ampułkach. Ich wartość rynkową oszacowano na ponad pół miliona złotych.

Zabezpieczono także urządzenia służące do produkcji tabletek, kapslowania szklanych fiolek oraz puste ampułki i kapsle. Jak ustalono, znaczna część zabezpieczonych produktów zawierała substancje zaliczone do grupy sterydów anabolicznych powodujących szereg skutków ubocznych dla zdrowia, których zażycie w znacznej ilości może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu - przekazał podkomisarz Żukiewicz.

Podczas akcji policjanci zatrzymali siedem osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty – jedna kierowania, a pozostali udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Celem grupy było popełnianie przestępstw - wprowadzania do obrotu, prowadzenia obrotu i odpłatnego udostępniania substancji zabronionych w sporcie. Ponadto importu bez zezwolenia innych produktów leczniczych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób, a także prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Zgodnie z wnioskiem prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.