Handlowali sterydami za 5,4 miliona złotych! Siedem osób zostało aresztowanych

2022-11-24 12:57
CBŚP
Autor: CBŚP/zdjęcie poglądowe CBŚP rozbiło gang handlujący sterydami

Policjanci z katowickiej CBŚP przy wsparciu kolegów z poznańskiego CBŚP i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej rozpracowali grupę przestępczą, która wytwarzała i handlowała sterydami. Nielegalne substancje wprowadzali do obiegu przez internet. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty prokuratorskie.

Gang działał od 2018 roku i zajmował się wytwarzaniem na terenie Polski substancji zabronionych w sporcie m.in. sterydów anaboliczno-endrogennych, hormonów peptydowych, czynników wzrostu, substancji pokrewnych i mimetyków, ale także modulatorów hormonów oraz metabolizmu, przy wykorzystaniu produktów i półproduktów importowanych z Chin. Następnie te substancje były wprowadzane do obrotu - informował podkomisarz Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zorganizowana grupa przestępcza wytwarzała i wprowadzała do obrotu m.in. substancje anaboliczne, hormony i czynniki wzrostu, pracowali policjanci z katowickiego CBŚP przy wsparciu kolegów z poznańskiego CBŚP i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej. Tylko skoordynowane działanie służb pozwoliło na rozbicie gangu.

Według ustaleń śledczych grupa przestępcza importowała z Azji również inne produkty lecznicze, które nie znajdowały się w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ustalono, że rozprowadzane środki nie odpowiadały obowiązującym prawnie warunkom jakościowym i mogły spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób.

Dodatkowo śledczy ustalili, że grupa sprzedawała sterydy za pośrednictwem co najmniej dwóch sklepów internetowych, a łączna ich wartość wyniosła ponad 5,4 mln zł. Same sklepy zrealizowały ponad 25 tysięcy zamówień na kwotę ponad 4,8 mln zł. Sprzedaż wysyłkową prowadzono z Polski do innych krajów Europy, jak również do co najmniej 30 krajów z obszaru Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, a także Australii i Oceanii.

Funkcjonariusze swoją akcję przeciwko grupie przeprowadzili w województwie śląskim i dolnośląskim. W wyniku przeszukania magazynu i miejsca produkcji ujawniono gotowe środki w postaci tabletek i ampułek oraz 37 butelek o pojemności 1 i 2 litra z substancjami przygotowanymi do umieszczenia w ampułkach. Ich wartość rynkową oszacowano na ponad pół miliona złotych.

Zabezpieczono także urządzenia służące do produkcji tabletek, kapslowania szklanych fiolek oraz puste ampułki i kapsle. Jak ustalono, znaczna część zabezpieczonych produktów zawierała substancje zaliczone do grupy sterydów anabolicznych powodujących szereg skutków ubocznych dla zdrowia, których zażycie w znacznej ilości może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu - przekazał podkomisarz Żukiewicz.

Podczas akcji policjanci zatrzymali siedem osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty – jedna kierowania, a pozostali udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Celem grupy było popełnianie przestępstw - wprowadzania do obrotu, prowadzenia obrotu i odpłatnego udostępniania substancji zabronionych w sporcie. Ponadto importu bez zezwolenia innych produktów leczniczych i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób, a także prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych przestępstw - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Zgodnie z wnioskiem prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE