Protest na bulwarze

Będzie protest na bulwarze w Toruniu. "Nie dajmy zasypać dziedzictwa Torunia!"

2023-09-28 10:36

29 września (piątek) 2023 roku o godzinie 17.30 odbędzie się protest w obronie dziedzictwa historycznego Torunia, które odkryto na Bulwarze Filadelfijskim. Będzie można przejść od strony mostu im. Józefa Piłsudskiego i ulicy Ślimak Getyński. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w manifestacji! Czytajcie dalej.

Protest na bulwarze w obronie dziedzictwa historycznego Torunia

29 września (piątek) 2023 roku o godzinie 17.30 na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu odbędzie się protest w obronie niezwykłych odkryć historycznych, które poczyniono nad Wisłą. Pojawił się pomysł, aby nie zakopywać tego obszar i odsłoniętych zabytków, ale utworzyć tam Park Kulturowy. Byłby to świetny i oryginalnych obiekt edukacyjny, który przyciągnie tysiące turystów (których nasze miasto bardzo potrzebuje).

Na miejscu będzie można podpisać petycję i wyrazić swoje poparcie dla idei Parku Kulturowego. Tutaj link do petycji online.

Na bulwarze o zabytkach, m.in. o ruinach zespołu świętego Ducha opowiedzą naukowcy oraz przewodnicy.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą świeczek, które mają symbolizować szacunek oddany pokoleniom torunian, którzy przez setki lat budowały nasze miasto.

Manifest

"Nie zasypujmy kompleksu Świętego Ducha!!!

My, niżej podpisani, stanowczo sprzeciwiamy się planom zasypania odkrytych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu reliktów kompleksu Świętego Ducha i przykrycia go ulicą. To najstarsze toruńskie zabudowania – serca tego miasta. Dajmy mu bić, a miastu żyć!

Wnosimy o natychmiastową decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu przedłużenia zakazu prac budowlanych w okolicach kompleksu, rozszerzenia badań archeologicznych na północ w kierunku murów Starówki, stworzenia w tym miejscu Parku Kulturowego.W ten sposób Toruniowi przybędzie nie tylko kolejny unikatowy zabytek, ale także ożyje wiślane nabrzeże, miejsce, któremu gród Kopernika przez lata zawdzięczał swoją potęgę opierającą się na kontakcie z Wisłą.

Park Kulturowy Świętego Ducha powinien docelowo zostać Muzeum Wiślanym, miejscem pozostawionym jako spadek po dzisiejszych czasach dla przyszłych pokoleń. Powinno być to miejsce interaktywne, otwarte, apolityczne, łączące wszystkich torunian, a nie ich dzielące.

Wzywamy do zmiany projektu modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego realizowanego ze środków Polskiego Ładu, który dopuszcza możliwość modyfikacji projektu w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. W tym przypadku bez wątpienia mamy z czymś takim do czynienia.Nie zasypujmy ujawnionych już zabudowań kompleksu Świętego Ducha. Drogę można poprowadzić bokiem, a relikty przebadać i udostępnić do zwiedzania, edukacji i budowania toruńskiej tożsamości.

Każdy, komu leży na sercu dobro Torunia wie, że od setek lat było to miasto dialogu, wypracowywania kompromisowych rozwiązań, miasto światłe, szanujące swoją hanzeatycką przeszłość. Nie róbmy wyłomu w tym wizerunku, nie narażajmy się na śmieszność, a zarazem oburzenie i krytykę płynącą z wielu środowisk naukowych. Mamy do czynienia z XIII-wiecznym skarbem, który cudem przetrwał szwedzką nawałę, przebudowę bulwaru w XIX wieku i w latach 70. wieku XX. To nie jest problem do rozwiązania, lecz okazja do wykorzystania.

Żadne z miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 nie posiada takich walorów i nie stworzy parku kulturowego tej wartości, co Toruń. Skorzystajmy z tego, pokażmy, że jesteśmy prawdziwie europejskim i otwartym hanzeatyckim, dumnym miastem, zamiast pogrążać się w krótkowzrocznej prowincjonalności. Nasze dzieci i wnuki podziękują nam i będą z nas dumne. Nie chcemy tłumaczyć im po latach, że wszyscy widzieli, a nikt nie zareagował."

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE