12. edycja Bella Skyway Festival zbliża się wielkimi krokami! Znamy szczegóły! [AUDIO]

i

Autor: Marta Łazarska 12. edycja Bella Skyway Festival zbliża się wielkimi krokami! Znamy szczegóły! [AUDIO]

12. edycja Bella Skyway Festival zbliża się wielkimi krokami! Znamy szczegóły! [AUDIO]

2020-02-25 8:48

Rezerwujcie termin w kalendarzu - 12. edycja Bella Skyway Festival odbędzie się między 18 a 23 sierpnia. Jednak to nie wszystko - organizatorzy już podali motyw przewodni tegorocznej imprezy. Ten, będzie bardzo mocno związany z lokalną rocznicą - 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. W jaki sposób zinterpretują temat artyści z całego kraju? Przekonamy się już wkrótce. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze do 8 marca.

To kolejny raz, kiedy toruńska starówka rozbłyśnie na cały tydzień. Poprzednia edycja Bella Skyway Festival zgromadziła około 400 tysięcy widzów. Organizatorzy - Miasto Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna liczą na pobicie tego rekordu. Szczególnie, że w tym roku temat nawiązuje do wyjątkowej, lokalnej rocznicy. Powrót Torunia do wolnej Polski to zdecydowanie wydarzenie 2020 roku. Organizatorzy w ten sposób chcą uczcić to święto - tematem przewodnim 12. edycji Bella Skyway Festival ma być hasło "Elementarne cząstki wolności".

W tym roku Bella Skyway Festival upłynie pod hasłem „Elementarne cząstki wolności”. Dwunasta edycja festiwalu odwoływać się będzie zatem do 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Tegoroczne instalacje skupią się na zagadnieniu wolności, które dzisiaj zdaje się być pojęciem elementarnym – przybliża Sylwia Nurkiewicz, koordynator Bella Skyway Festival.

Temat odwołuje się również do ciekawości naukowców, badaczy z lat 20. i 30. XX wieku, którzy formułowali pierwsze teorie cząstek elementarnych tj. protony, neutrony i elektrony. Co przyniesie taka wiedza? To była wielka niewiadoma w równaniu. Podobnie jak w przypadku odzyskania przez Toruń wolności - nikt nie wiedział jak będzie wyglądała i z czym tak naprawdę będzie się wiązała. Artystyczne dociekania, interpretacja motywu zarówno 100-lecia Torunia w wolnej Polsce, jak i światła możne nas ponownie zaskoczyć. To dlatego, że temat podejmą artyści z różnych krańców świata, dla których każda z tych cząstek elementarnych może znaczyć coś zupełnie innego.

Posłuchaj co o Bella Skyway Festival opowiedział nam Krzysztof Szatkowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Przypomnijmy - 12. Bella Skyway Festival odbędzie się w Toruniu między 18 a 23 sierpnia. Szczegóły dotyczące imprezy znajdziecie TUTAJ