Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Na czym polega i kiedy można skorzystać?

2023-01-15 12:15
prawo pracy
Autor: Pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa pracy do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Zmiany spowodują, że warunki pracy staną się bardziej przejrzyste i korzystne dla pracowników, którym będą przysługiwały dodatkowe dni urlopu, a w przypadku rodziców nowe uprawnienia. Jedną z nowości będzie zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

Na czym polega zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej?

Przyjęty we wtorek, 10 stycznia 2023 roku, przez Radę Ministrów projekt przepisów dostosowujących polskie prawo pracy do norm unijnych spowoduje wprowadzenie możliwości skorzystania z tzw. zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Będzie to oznaczać, że pracownik nabędzie prawo do dodatkowych dni wolnych w przypadku wystąpienia pilnych spraw rodzinnych. Wymiar takiego zwolnienia wyniesie 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym.

Pracownik, który skorzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej zachowa prawo do wynagrodzenia. Jednakże nie będzie mu przysługiwała w tym okresie pełna pensja. Projekt przewiduje wypłacanie pracownikowi przez pracodawcę połowy wynagrodzenia.

Przepisy wprowadzające zmiany w polskim prawie pracy wejdą w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Ewa Minge u Jaruzelskiej o TRUDNEJ PRZESZŁOŚCI: są moim w życiu FURTKI do PIEKŁA
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE