Kierujący centrum edukacyjnym wyłudzili blisko 8 milionów!

2022-01-21 13:06
sąd
Autor: Jadwiga Kozioł

Do Sądu Okręgowego w Tarnowie właśnie wpłynął akt oskarżenia w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiądą właściciele i osoby, które kierowały centrum edukacyjne w Tarnowie przy Okrężnej. W sumie 5 osób.

Jak wyjaśnia sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, pieniądze napływały do szkoły m.in. na fikcyjnych uczniów. Oskarżeni preparowali dokumenty, a Urząd Miasta wypłacał im dotację. Oskarżeni wyłudzili też pieniądze na remont placówki, do którego nie doszło, a w rzeczywistości trafiały na prywatne cele zarządzających placówką, jak wynajem domu. Do wyłudzeń dochodziło przez 3 lata - od 2016 do 2019 roku. Oskarżeni kierowali placówką, która prowadziła Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, poradnię oraz szkoły podstawową i dla dorosłych. Uczniowie, na których trafiały pieniądze, mieli mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podczas gdy w rzeczywistości nie mieli żadnych orzeczeń. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

- Częściowo, zgodnie z tezą aktu oskarżenia, wyłudzenia były dokonywane na uczniów, których naprawdę nie było i przede wszystkim na uczniów, co do których wskazywano, że są to uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podczas gdy w rzeczywistości takiego orzeczenia nie posiadali. Dwie osoby wśród oskarżonych to osoby, które miały dostarczać fałszywe dokumenty, które następnie były wykorzystywane przez głównych sprawców podczas ubiegania się o te subwencje oświatowe - mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Slang Młodzieżowy 2022 - udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Starachowice: Agresywny kierowca na drodze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE