Wydarzenia

„Worki Sztuki” - ekologiczna akcja MPEC Tarnów i Szkoły Szczepanika

2023-09-25 16:06

Zakupy mogą być ekologiczne. Wystarczy zamienić foliowe torebki, na eko torby i woreczki. W tej zamianie będzie pomagało tarnowianom Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we współpracy ze Szkołą Szczepanika. Jej uczniowie, w ramach akcji pod hasłem „Worki Sztuki”, uszyją 1330 woreczków zakupowych, które trafią do mieszkańców miasta.

Czy mieszkańcy Tarnowa, zgodnie z ideą zero waste, już wkrótce porzucą plastikowe reklamówki na rzecz ekologicznych woreczków na warzywa i owoce? To możliwe, a ma im w tym pomóc ekologiczna akcja, realizowana wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Szkołę Szczepanika. Akcja nosi nazwę „Worki Sztuki”.

- W ramach akcji uczniowie Szkoły Szczepanika uszyją 1330 woreczków ekologicznych na zakupy. Ich liczba nawiązuje do daty lokacji Tarnowa. Woreczki będą wykonane ze starych, niepotrzebnych firanek, które przekażą nam mieszkańcy miasta. Materiały zostaną najpierw wyprane w pralni ekologicznej, która podjęła się współpracy z nami, a następnie trafią do pracowni krawieckiej w szkole. Sama używam takich woreczków, są lekkie i nie zajmują wiele miejsca w torebce. Są natomiast wytrzymałe i mogą pomieścić do trzech kilogramów warzyw czy owoców. Można je prać i ponownie wykorzystywać, więc nie ma konieczności pakowania produktów do foliowych worków – przyznaje Magdalena Drobot z MPEC Tarnów.

48.FPFF w Gdyni. Gala finałowa

Ekoworeczki powstaną ze zużytych, niepotrzebnych już mieszkańcom firanek, które zostaną zebrane podczas specjalnych zbiórek. Do uszycia zakładanej ilości woreczków potrzeba blisko pół tysiąca metrów kwadratowych materiału, dlatego inicjatorzy liczą na wsparcie tarnowian. Pierwsza zbiórka niepotrzebnych firanek odbędzie się w sobotę – 30 września, na tarnowskich Błoniach, podczas akcji pod hasłem Dzień Babiego Lata. Celem kampanii „Worki Sztuki” jest zachęcanie mieszkańców miasta do ograniczania zużycia plastiku i przeciwdziałanie dewastacji środowiska. Akcja rozdawania woreczków mieszkańcom odbędzie się natomiast 7 marca 2024 roku, w dniu kolejnych urodzin Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Logotypy z czasów PRL cz. 2. Odpowiedz na jeszcze trudniejsze pytania!

Pytanie 1 z 11
Na początek coś prostego. Na zdjęciu widzisz:
Baton
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE