Tarnowianin w finale WorldSkills2020. To była prawdziwa walka na noże! [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-10-09 11:29 Justyna Świderska

Nożami wywalczył sobie finał. Dawid Lisak z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie został finalistą konkursu kulinarnego WorldSkills2020, który odbywał się w Poznaniu. Startował w konkurencji carvingu, czyli rzeźbienia skomplikowanych wzorów w owocach i warzywach. Zobacz, jak sprawnie operuje ostrzem!

Dawid Lisak z ZSEO w Tarnowie. Finał WorldSkills2020 w Poznaniu

Dawid Lisak – uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, jako jedyny reprezentował Małopolskę na finale odbywającego się w Poznaniu konkursu WorldSkills 2020. Młodzież z całej Polski walczyła tam o bilet do Szanghaju w czterech konkurencjach związanych z gastronomią: gotowaniem, cukiernictwem, serwisem i carvingiem. Właśnie w tej ostatniej konkurencji próbował swoich sił młody tarnowianin.

Carving to trudna sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Wywodzi się z krajów azjatyckich, głównie z Tajlandii. W XXI wieku stała się popularna również w Europie. Wymaga cierpliwości, opanowania, precyzji ale także talentu plastycznego i zmysłu obserwacji przyrody. W carvingu wykorzystuje się bowiem motywy kwiatowe i zwierzęce. Dawid Lisak przygotował dwa projekty. W jednej pracy wykorzystał wykonane z buraków i kalarepy elementy kwiatowe, co było widocznym nawiązaniem do historii tarnowskiego „Ogrodnika”, oraz wyrzeźbionym w arbuzie wizerunkiem Pałacu Sanguszków.

POSŁUCHAJ: O udziale w konkursie WorldSkills2020 mówi finalista z Tarnowa - Dawid Lisak

- Taką pracę bardzo łatwo zepsuć, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. Liczy się siła nacisku ostrza, głębokość cięcia. Ja ćwiczyłem od sierpnia, głównie w szkole, bo nie miałem specjalnych, profesjonalnych noży. Ucieszyłem się, kiedy wysłałem zdjęcia prac i okazało się, że przechodzę do kolejnego etapu – mówi Dawid Lisak.

W finale w stolicy Wielkopolski rywalizowało dziewięciu najlepszych młodych carverów z całego kraju, m.in. z Łodzi, Opola i Malborka. Konkurs podzielony został na dwie rundy, w których sędziowie oceniali nie tylko pomysłowość i kreatywność, ale przede wszystkim technikę i estetykę wykonania, umiejętności dekoratorskie, precyzję cięcia i sposób, w jaki kompozycja została zaprezentowana.

POSŁUCHAJ: O przygotowaniach i przebiegu rywalizacji mówi nauczycielka Jolanta Kuboń

- Zauważyliśmy, że konkurenci Dawida byli bardzo doświadczonymi zawodnikami. Niektórzy mieli za sobą już trzy, cztery a nawet pięć lat ćwiczenia się w tej dyscyplinie. Dawid trenuje od pół roku, to dla nas sygnał, że bardzo dobrze mu poszło i śmiało może spróbować sił jeszcze raz – mówi nauczycielka Jolanta Kuboń.

Za udział w krajowym finale Dawid otrzymał voucher na warsztaty carvingu oraz dwa zestawy profesjonalnych noży do rzeźbienia, które – wspólnie ze zdobytym doświadczeniem – na pewno pozwolą mu na systematyczne zwiększanie umiejętności. Młody tarnowianin zapowiada, że spróbuje powalczyć o podium ponownie w przyszłym roku.

fot. ZSEO Tarnów

Dawid Lisak z ZSEO w Tarnowie. Finał WorldSkills2020 w Poznaniu