Te święta będą inne niż wszystkie. Jak pobłogosławić święconkę w domu?

2020-04-11 7:21
Święconka
Autor: Justyna Świderska Obrzęd błogosławieństwa pokarmów można odprawić w domu

Walka z epidemią koronawirusa wymusza działania, które zmieniają nasze codzienne, ale i świąteczne zwyczaje. W Wielką Sobotę nie zobaczymy w kościołach diecezji tarnowskiej wiernych z koszyczkami. Tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów w świątyniach będzie pominięty. Zastąpi go kameralny obrzęd błogosławienia pokarmów w domach przez głowę rodziny.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż w specjalnym dekrecie wezwał wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów. Zaapelował również o podjęcie w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej.

„W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci” - czytamy w dokumencie.

Z powodu epidemii odwołana została tradycyjna polska święconka. Konferencja Episkopatu przygotowała w zamian obrzęd błogosławienia pokarmu przez głowę rodziny. Można to uczynić w niedzielę, przed uroczystym świątecznym posiłkiem, gdy przy stole zgromadzi się cała rodzina. Zgodnie z wytycznymi obrzędowi ma towarzyszyć zapalenie świecy, odczytanie fragmentu Pisma Świętego i wspólna modlitwa.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE