Tarnowska Bima wymaga RENOWACJI. Czy znajdą się pieniądze? [ZDJĘCIA]

2021-12-03 16:00

W 2022 roku planowana jest renowacja Bimy Starej Synagogi w Tarnowie. Charakterystyczna konstrukcja wymaga konserwacji, ale jej koszty są spore. Dlatego przedstawiciele miasta oraz Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej podpisali list intencyjny. Mowa w nim o wspólnych działaniach potrzebnych do zebrania funduszy na remont.

List intencyjny w sprawie renowacji Bimy

Bima Starej Synagogi w Tarnowie jest w fatalnym stanie technicznym. Wymaga pilnej renowacji. Prace przy tym zabytku z XVII wieku i jednym z symboli miasta są planowane w przyszłym roku. Ich koszt jest szacowany na blisko 300 tysięcy złotych. Kwota jest duża, dlatego miejscy urzędnicy porozumieli się z Komitetem Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej na temat współpracy przy dofinansowaniu tego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie ma poprosić swoich sympatyków o wsparcie, podobnie jak podczas remontu tarnowskiego kirkutu.

- To jest tak, że do tych 300 osób, z którymi korespondujemy na co dzień po prostu wysyłamy informację i prośbę. Przedstawimy sytuację i często jest tak że nie tylko te osoby przekazują pieniądze, ale organizują zbiórkę w rodzinie, albo mają kontakt z jakąś fundacją, która może udzielić wsparcia. Podobnie działaliśmy podczas zbierania pieniędzy na wkład własny do remontu tarnowskiego kirkutu - mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

- Bima, będąca pozostałością po Starej Synagodze jest jednym z najważniejszych zabytków Tarnowa. Od lat jest ona charakterystyczną częścią naszego miasta, ale i smutnym świadkiem naszej historii. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o nią, a zauważyliśmy, że nadszedł już czas poważniejszego jej zabezpieczenia. Dlatego przygotowaliśmy program konserwatorski i w przyszłym roku chcielibyśmy przeprowadzić konieczne prace - powiedział podczas konferencji prasowej Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W projekcie budżetu Tarnowa na 2022 rok zapisana jest 1/3 potrzebnej kwoty. Pozostałą część samorząd chce pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Miasto złożyło już wnioski o dofinansowanie tego przedsięwzięcia do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a także do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zebranie 1/3 potrzebnej kwoty zadeklarował również Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Przypomnijmy Bima Starej Synagogi w Tarnowie pochodzi z XVII wieku. Ostatnie prace prowadzono przy niej w 2006 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Sobotnia ortografia. Potrafisz pisać po polsku? Prawda czy fałsz - wybierz, czy słowo jest poprawnie zapisane!

Pytanie 1 z 11
Czy słowo "wogule" zapisane jest poprawnie?
Team X & Margaret w piosence Pod choinką! [TYLKO U NAS]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE