Tarnów: Nowoczesny sprzęt pomoże w walce z rakiem prostaty [ZDJĘCIA]

2021-09-21 15:30

Nowy akcelerator pojawił się w Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie. To urządzenie, które służy do leczenia pacjentów onkologicznych​, którzy wymagają naświetlania. Jest to sprzęt najnowszej generacji służący do precyzyjnego naświetlania nowotworu, bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich zdrowych tkanek.

Nowoczesne narzędzie do walki z rakiem

Od 7 września, w Zakładzie Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie działa nowoczesny akcelerator. To urządzenie do naświetlania pacjentów onkologicznych. Pozwala on bardzo precyzyjnie kierować wiązką promieniowania, tak by naświetlać wyłącznie nowotwór. Dzięki temu będą leczeni bardzo precyzyjnie, a przez to krócej i bezpieczniej. Do końca roku ma się pojawić kolejny zestaw.

- Mówiąc obrazowo - mając wcześniej trzy akceleratory starego typu, na tym jednym nowym jesteśmy w stanie leczyć tyle co na tamtych trzech. Gdy uruchomimy drugi będziemy leczyć dwa razy więcej chorych niż to ma miejsce teraz czyli około stu pacjentów dziennie. Dzięki tym narzędziom będziemy poddawać chorych terapii krócej i z większą skutecznością - tłumaczy Andrzej Radkowski, kierownik Zakładu Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie.

Zakup akceleratora wraz z jego montażem w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach oraz przeszkolenia z jego obsługi kosztował tarnowski szpital blisko 9 milionów złotych. Drugie urządzenie w tarnowskim ośrodku onkologicznym ma się pojawić pod koniec roku.

Urządzenie udało się zakupić dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Szpital podpisał też list intencyjny z producentem tego sprzętu i w sprawie dalszej współpracy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

QUIZ. Starówki w polskich miastach. Rozpoznasz je po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 15
Pierwsze zdjęcie na rozgrzewkę. Widzimy na nim starówkę
Wrocław Rynek Starówka
Tak powstrzymali terrorystów. Ważne ćwiczenia w Krakowie