Tarnów: Miny przeciwpancerne na terenie zakładu produkcyjnego przy ul. Mroźnej [ZDJĘCIA]

2020-09-16 11:30

Takiego wybuchowego znaleziska w Tarnowie jeszcze nie było. Dziesięć min przeciwpancernych odkryto na terenie fabryki przy ulicy Mroźnej w Tarnowie. Natrafiono na nie ​we wtorek (15.09.) podczas prac budowlanych. Najprawdopodobniej to pozostałości działań wojennych z września 1939 roku. Wezwano saperów, którzy zabezpieczyli groźne znalezisko. Ewakuacja nie była potrzebna.

Wszystko wskazuje na to, że miny miały spowolnić przemieszczanie się wojsk niemieckich na tym terenie podczas działań wojennych we wrześniu 1939 roku. To tu spodziewano się Niemców po sforsowaniu przez nich Dunajca. Przypomnijmy, 7 i 8 września 1939 roku w Radłowie i Biskupicach Radłowskich doszło do największej bitwy na terenie Małopolski. Cofające się oddziały Wojska Polskiego broniły przeprawy przez Dunajec, aby umożliwić ewakuację jak największej liczby żołnierzy. Te miny to zapewne pozostałość tych wydarzeń.

Broń przeleżały w ziemi ponad 80 lat. Teraz natrafili na nie pracownicy budowy, którzy rozbudowują funkcjonujący tam zakład produkcyjny. Na początku odkryli pięć niewybuchów. Wezwano policję, która zabezpieczyła teren do przybycia saperów. Ewakuacja nie była potrzebna. Znaleziska dokonano z dala od zabudowań. Saperzy podczas przeszukania terenu znaleźli kolejne pięć min. Z ziemi wydobyto w sumie dziesięć ładunków. Zostały zabezpieczone i wywiezione na poligon, gdzie miały zostać zneutralizowane.

Kobieta dusiła się przed centrum handlowym. Uratowali ją policjanci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE