Tarnów ma swój pierwszy oddział geriatryczny

2022-04-05 7:36
Oddział geriatryczny w Tarnowie
Autor: Wojciech Gardoń

Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika może już udzielać profesjonalnej pomocy osobom w podeszłym wieku. Nowo otwarty oddział to kilkadziesiąt łóżek i około 20 specjalistów. Pacjenci będą tam przyjmowani w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeszcze w tym roku przebywali w nim pacjenci chorzy na koronawirusa. Od teraz przyjmowane są tam osoby starsze. W zaledwie 10 dni część tarnowskiego szpitala została zmodernizowana i zaopatrzona w niezbędny sprzęt. Tym samym miasto otrzymało swój pierwszy oddział geriatryczny. Pacjentów przyjęto zaraz po otwarciu.

Na ten moment dostępnych jest 30 miejsc. Szpital chce jednak zwiększyć tę liczbę. W tym celu zatrudniono dodatkowych lekarzy, pielęgniarki i opiekunów medycznych. Wśród nich znaleźli się także psychologowie i rehabilitanci. Zespołem lekarzy pokieruje dr Paweł Królik, wojewódzki konsultant do spraw geriatrii.

– Mamy za sobą ogromną pracę, dlatego dla nas nie jest zwykłe otwarcie. To historyczna chwila. W naszym szpitalu często zachodziły zmiany, ale nie na taką skalę. To zupełnie nowy oddział, nowa specjalność i nowy zespół. Czas pandemii opóźniał takie zadania. Cieszymy się, że mimo to udało się nam dokonać czegoś w tak potrzebnej dziedzinie. Geriatria to bardzo ważny element funkcjonowania społeczności. Nic nie poradzimy na to, że ludzie się starzeją. Jednak każdemu należy zapewnić komfort i niezbędną opiekę. Od teraz możemy to robić – mówi Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Pierwsze dziewięć miesięcy pracy nowej placówki finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Oddział może przyjąć w ciągu roku nawet 700 osób, którzy będą mieli możliwość spędzenia w nim kilka tygodni. W przypadku krótszych pobytów z opieki skorzysta do 1,5 tys. pacjentów.

Jak przyznają mieszkańcy i sam personel szpitala, takie miejsca są szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach. Prognozy demograficzne pokazują, że społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z tego powodu brakuje oddziałów, w których osoby w podeszłym wieku mogą otrzymać właściwą opiekę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Symbole najpopularniejszych pierwiastków chemicznych. Ósme pytanie wielu zaskoczy!

Pytanie 1 z 10
Podaj symbol tlenu
Groził innemu kierowcy pistoletem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE