Tarnów ma projekty, ale nie ma pieniędzy. Miasto czeka na unijne finansowanie

2022-10-20 11:51
Urząd Miasta Tarnowa
Autor: Radio ESKA

Tarnów ma w planach realizację nowych projektów, ale w budżecie miasta brakuje środków na ich realizację. Znaczna część zamrożonych inwestycji była przygotowywana pod kątem finansowania z funduszy Unii Europejskiej. Jednakże, na co zwracają uwagę lokalni samorządowcy, prowadzona przez rząd polityka sprawia, że do Polski nie docierają unijne pieniądze.

Tarnów czeka na unijne finansowanie

Tarnów nie może realizować nowych projektów, gdyż, jak informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa, działania rządu w sprawie sądów i dostosowania ich do standardów Unii Europejskiej powodują, że polskie samorządy wciąż muszą czekać na dofinansowania. Tarnowskie inwestycje były tworzone z myślą o unijnych dotacjach, a nie wiadomo, czy takowe w ogóle zasilą miejską kasę. Niektóre z nich były zgłaszane do różnych krajowych naborów, ale zostały odrzucone przez przedstawicieli rządu.

Jedną z takich inwestycji jest wschodnia obwodnica Tarnowa. Projekt mógłby otrzymać unijne dofinansowanie i zostać zrealizowany z 15-procentowym wkładem własnym miasta. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważa jednak, że samorząd powinien zrealizować „swoją” część obwodnicy za własne pieniądze. Mowa o kwocie wynoszącej około 400 milionów złotych, która pozostaje poza zasięgiem miasta.

Kolejną inwestycją, która czeka na dofinansowanie, jest budowa połączenia drogowego ulicy Warsztatowej z ulicą Tuchowską. W momencie powstawania projektu miała ona kosztować 151 milionów złotych, ale galopująca inflacja i rosnące ceny niewątpliwie zwiększą tę kwotę.

Ponadto miasto ma również w planach: kolejny etap modernizacji ulicy Lwowskiej wraz z przebudową alei Jana Pawła II, modernizację pałacu Sanguszków dla potrzeb Wydziału Lekarskiego ANS, remont Stadionu Miejskiego i drugi etap modernizacji stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, budowę miejskiej mediateki i Centrum Usług Wspólnych, miejską spalarnię odpadów MPEC, stację recyklingu w Krzyżu oraz termomodernizację obiektów miejskich, przede wszystkim placówek oświatowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Zabawne nazwy miejscowości w Polsce. Czy wiesz, w którym są województwie?

Pytanie 1 z 15
W którym województwie znajduje się wieś Pasikurowice?
A.M.ŻUKOWSKA: PIS CHCE UTRZEĆ NOSA PIĘCIU, DZIESIĘCIU SĘDZIOM
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE