Startuje Multimedialne Centrum Artystyczne w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2021-07-28 9:25

W Tarnowie inauguruje działalność nowa placówka. Multimedialne Centrum Artystyczne przy ulicy Wałowej 25 już w ten weekend zaprosi na pierwszą wystawę. Na dziedzińcu pokazane zostaną prace tarnowskiego artysty Piotra Barszczowskiego.

Multimedialne Centrum Artystyczne powstało przy ulicy Wałowej 25, w miejscu zburzonej kamienicy, która zasłaniała zabytkową półbasztę. Modernizacja miała odsłonić urokliwy zakątek starówki i stworzyć przestrzeń do kreatywnych działań. Prace rozpoczęto jeszcze w 2018 roku, jednak przeciągały się, bo kolejni wykonawcy musieli między innymi uporać się z wilgocią, która uniemożliwiała skuteczne osuszenie pomieszczeń znajdujących się w piwnicach. Te działania mogą potrwać jeszcze do jesieni, ale chociaż wnętrze nie jest jeszcze w pełni gotowe na przyjęcie gości, to już od najbliższego weekendu Multimedialne Centrum Artystyczne zaprosi tarnowian do odwiedzania pierwszej wystawy.

Wyrok dla braci "POLSKIEGO FRITZLA" został podtrzymany!

- Pokażemy prace znanego tarnowskiego artysty – Piotra Barszczowskiego. Będzie można je oglądać na zewnątrz Centrum przez kilkanaście tygodni, zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ będą podświetlone. Razem z podświetloną półbasztą ekspozycja będzie ciekawą atrakcją dla tarnowian. Mamy nadzieję, że chętnie będą przychodzić i spędzać tu czas. Piotr Barszczowski fascynuje się secesją, wykorzystuje tradycję secesyjną, chociażby witraży, ale używa do tego nowoczesnych technologii. Korzystając z grafiki komputerowej tworzy tak zwane neowitraże, które będziemy chcieli pokazać na naszej instalacji - zapowiada Ewa Łączyńska – Widz, dyrektorka Galerii Miejskiej BWA, która to placówka będzie organizować pracę Multimedialnego Centrum.

Wystawę „Neowitraże” Piotra Barszczowskiego w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej 25 będzie można oglądać od najbliższej soboty – 31 lipca. W dalszych planach są też inne ekspozycje, między innymi prac Zofii Stryjeńskiej, a także warsztaty, spotkania i działania kreatywne, również dla najmłodszych. Tarnowianie oglądający efekty prac przy Wałowej narzekają na brak zieleni. Okazuje się, że nie można było niczego posadzić bezpośrednio na placu, ponieważ stanowi on sklepienie piwnic, znajdujących się poniżej. Jest jednak plan, by drzewka zostały postawione w specjalnych donicach. W przyszłości w Centrum i jego sąsiedztwie ma działać również obiekt kawiarniany.