Solski WOŁA „Mayday”. Tarnowski teatr chce się RATOWAĆ specjalnym pokazem

2022-08-19 15:56
Teatr Solskiego przygotowuje specjalny pokaz
Autor: Wojciech Gardoń

Trudna sytuacja Teatru Solskiego nie jest żadną tajemnicą. Tarnowska instytucja zmaga się z poważnymi problemami związanymi z niewystarczającym dofinansowaniem. Lekarstwem na brak funduszy ma być specjalny pokaz „Mayday”.

Solski to jedyny teatr w Tarnowie, a zarazem jedna z wizytówek miasta. Niestety jego funkcjonowaniu od dłuższego czasu zagrażają kłopoty finansowe. Brak środków sprawił, że jeszcze niedawno mówiło się nawet o planach zamknięcia placówki. Tak się nie stało, jednak problem pozostał. Zmniejszające się z roku na rok dofinansowanie odczuwa nie tylko teatr i jego załoga, ale też widzowie.

Brak środków uniemożliwia bowiem wystawianie premier, co w przyszłości może przypieczętować los tarnowskiej instytucji kultury. Nigdy dotąd teatr nie kończył sezonu pod koniec sierpnia, ale teraz zrobi to specjalnie przygotowanym spektaklem. „Mayday” ma być nie tylko wołaniem o pomoc, ale też okazją do zebrania środków na kolejną premierę.

– Nieustannie będziemy krzyczeć: „Mayday! Mayday! Save our souls! Ratujcie nasze dusze!”. Jesteśmy w sytuacji dużego statku, który tylko troszkę ma załataną dziurę, bo jesteśmy instytucją, która nie zatrudnia kilku, tylko kilkadziesiąt osób. Natomiast my chcemy, żeby po pierwsze tę dziurę załatać, a po drugie, żeby zapewnić, że w przyszłości ta sytuacja będzie lepsza, że będziemy mogli planować rejsy i będziemy mogli myśleć o kolejnych wyprawach – wyjaśnia Rafał Balawejder, dyrektor Teatru Solskiego.

– Chcielibyśmy produkować nowe spektakle, bo wiemy, że mamy wiernych widzów. Mamy też dużo młodzieży, która kręci się koło teatru. Produkcje, które robimy bardzo często przy pomocy z różnych innych źródeł, to jest tak naprawdę tylko łut szczęścia. Chcemy dobrnąć do brzegu, w którym będziemy mogli spokojnie myśleć o przyszłości – tłumaczy Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna teatru.

"Mayday" ma pomóc wystawić kolejny spektakl przygotowywany z myślą o zbliżającym się Festiwalu Komedii Talia 2022. Specjalny pokaz zostanie wystawiony w niedzielę 28 sierpnia o godzinie 18:00 na dużej scenie. Dyrekcja teatru mówi też o dodatkowych atrakcjach, jakie czekają na widzów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Znasz te marki aut?

Pytanie 1 z 10
Rimac to marka supersamochodów...
Proboszcz z Domostawy tłumaczy skąd miał dwa miliony zł
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE