Seniorka OFIARĄ cyberprzestępców. Jak oszustom udało się ukraść prawie 140 TYSIĘCY złotych?

2022-07-14 10:02
Seniorka straciła 140 tysięcy złotych
Autor: Pixabay

Prawie 140 tysięcy złotych padło łupem oszustów. Ofiara cyberprzestępców to 70-letnia mieszkanka Tarnowa. Jak się okazuje, seniorka sama pomogła się okraść, wykonując polecenia tajemniczego dzwoniącego. Jedną z czynności była instalacja programu AnyDesk.

70-letnia mieszkanka Tarnowa straciła oszczędności życia. Pierwszym krokiem do stania się ofiarą oszustów było odebranie telefonu z atrakcyjną ofertą. Dzwoniący zapewniał, że otrzymała ona pewną kwotę, którą należy przelać na jej konto. Przekonywał również, że pieniądze można odebrać tylko w sposób elektroniczny. Mężczyzna zaproponował przy okazji pomoc w wykonaniu całej procedury.

Niezbędna miał być instalacja programu AnyDesk, który umożliwia zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez internet. Kobieta sama pobrała oraz zainstalowała oprogramowanie, a także przekazała rozmówcy poufne dane. Jednak po wykonaniu tych „formalności”, zamiast dodatkowych pieniędzy zauważyła wyczyszczone konto oraz zaciągnięte na jej nazwisko kredyty.

– Doskonale wiemy ze oszuści sięgną po wszystkie sposoby i metody, żeby wyciągnąć pieniądze z naszej kieszeni. W tym przypadku okazało się, że kobieta odebrała telefon stacjonarny i rozmawiała z mężczyzną, który próbował ją oszukać. Na początku oczywiście odrzuciła rozmowę. Niestety oszust nie odpuszczał i wykonywał dalsze połączenia. Kobieta w końcu zaczęła z nim rozmawiać, nawiązała kontakt, a to spowodowało jakieś tam zaufanie. Przekazała informacje dotyczące jej konta i komputera. Za każdym razem oszust zapewniał, że jej pomoże – wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Seniorka straciła wszystkie oszczędności, czyli blisko 140 tysięcy złotych. Z konta zniknęły również środki, które zostały zaciągnięte w ramach umów kredytowych. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i zdrowy rozsądek. Jak podaje, nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, ponieważ cyberprzestępcy nieustannie szukają nowych sposobów wykradania pieniędzy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ od modzie i ubraniach. Czy podołasz wyzwaniu?

Pytanie 1 z 9
Kto zaprojektował najdroższą suknię świata, wartą 30 milionów dolarów?
FAKE BODY, LEWY DO BARCELONY, AUTONOMICZNE CZOŁGI, JAKIE AUTO NA UPAŁY | ESKA XD #053
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE