Rzeźba Tadeusza Tertila wróciła na rynek w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2021-09-23 13:30

Ostatnie dwa i pół roku przeleżała w magazynie. Teraz wróciła na swoje miejsce. Na tarnowskim rynku znów można zobaczyć rzeźbę Tadeusza Tertila. To burmistrz Tarnowa, który rządził miastem w latach 1907 - 1923. Jedna z najwybitniejszych postaci w historii Tarnowa. W czasie jego rządów miasto rozwinęło się gospodarczo. Pojawił się między innymi tramwaj.

Tadeusz Tertil wrócił na tarnowski rynek

Na razie wróciła rzeźba, a w przyszłości pojawi się również tablica ​z życiorysem. Przed kamienicą przy Rynku 4 w Tarnowie znów stoi monument upamiętniający postać Tadeusza Tertila. To burmistrz miasta z początku XX wieku, któremu Tarnów zawdzięcza między innymi wodociągi, elektrownię i gazownię. Za jego kadencji rozbudowano dworzec kolejowy, który mimo bombardowania i zamachu bombowego przetrwał w tym kształcie do dziś. Cztery lata po objęciu przez Tertila urzędu burmistrza na ulice Tarnowa wyjechał tramwaj. Nazywa się go też "burmistrzem niepodległości", gdyż w czasie I wojny światowej nie uciekł z miasta po zdobyciu go przez Rosjan i to w dużej mierze dzięki niemu Tarnów jako jedno z pierwszych miast w ówczesnej Galicji jeszcze w październiku 1918 roku rozbroiło garnizon austriacki i ogłosiło niepodległość.

POSŁUCHAJ rozmowy Tomka Piszczka z Ryszardem Żądło, przewodniczącym Rady Osiedla Starówka

- Bardzo się cieszymy, że po dwóch latach nieobecności Tadeusz Tertil powrócił na płytę tarnowskiego rynku i stoi przed pięknie odnowioną kamienicą przy Rynku 4. To tam przed I wojną światową mieszkał burmistrz Tarnowa. Stąd też nazwa tego przejścia między Placem Kazimierza i Rynkiem - Pasaż Tertila. Rada Osiedla Starówka już w 2017 roku rozpoczęła starania o godne upamiętnienie tej zasłużonej dla miasta postaci. Przypomnę, rzeźbę udało się odsłonić 30 października 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości. Zapraszamy na tarnowski Rynek. Warto przyjść i zrobić sobie zdjęcie - mówi Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla "Starówka" w Tarnowie.

Tadeusz Tertil wraca po ponad dwóch latach

Przypomnijmy, rzeźba z mosiądzu upamiętniająca Tadeusza Tertila została odsłonięta 30 października 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości. Jej autorem jest kielecki rzeźbiarz - Arkadiusz Latos. Odsłonięcia dokonali m.in. dwaj wnukowie Tadeusza Tertila.

Rzeźba nie stałą długo na rynku. Już w lutym 2019 roku została zdemontowana i schowana do magazynu. A wszystko przez remont płyty tarnowskiego rynku i kamienicy przy której postawiono monument. Chodziło oczywiście o to, żeby go nie uszkodzić w czasie wykonywanych prac. W Rada Osiedla Starówka zapowiada jeszcze zamontowanie w Pasażu Tertila tablicy przybliżającej życiorys tego wybitnego burmistrza Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Starówki w polskich miastach. Rozpoznasz je po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 15
Pierwsze zdjęcie na rozgrzewkę. Widzimy na nim starówkę
Wrocław Rynek Starówka
Raport z anteny 23.09, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE