Sala Lustrzana

i

Autor: Tomasz Piszczek

Roman Ciepiela z PODWYŻKĄ o 50 procent. Rosną też diety radnych

2021-11-25 14:00

Dostał podwyżkę, choć nie tak wysoką jak chciał. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela będzie zarabiał więcej. Tarnowscy radni przegłosowali zmianę wynagrodzenia szefa samorządu. Włodarz miasta wnioskował o 17,5 tysiąca złotych. Radni obniżyli tę kwotę o tysiąc złotych. Wcześniej wynagrodzenie Romana Ciepieli wynosiło 11 tysięcy złotych.

50-procentowa podwyżka pensji prezydenta Tarnowa

Dokładnie 16 512 złotych brutto po podwyżce będzie zarabiał prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Do tej pory jego wynagrodzenie sięgało niespełna 11 tysięcy złotych. To oznacza wzrost uposażenia o 50 procent. Prezydent początkowo zaproponował 17 400 złotych brutto. Radni, głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Nasze Miasto Tarnów, obniżyli tę kwotę. Nową propozycję zaakceptowało 14 radnych, 8 było przeciw, wstrzymało się od głosu 2, a 1 nie głosował.

Co ciekawe tuż przed sesją Rady Miejskiej prezydent Roman Ciepiela, poprosił radnych o zdjęcie z porządku obrad uchwały w tej sprawie. Chciał zaczekać na interpretację Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczącą nowych regulacji płacowych w samorządzie. Radni postanowili nie zwlekać i pozostawili uchwałę w porządku obrad.

- Na miesięczne wynagrodzenie Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 8.616,00 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 2.760,00 zł, dodatek specjalny w kwocie 3.412,80 zł i dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - w kwocie 1.723,20 zł - czytamy w uchwale Rady Miejskiej w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Tarnowa.

Wzrosną też diety tarnowskich radnych

Na tej samej sesji Rady Miejskiej radni podnieśli też własne diety. Najwięcej zyska przewodniczący, który będzie dostawał 4 294,60 złotych czyli 100 procent kwoty maksymalnej. Z kolei dieta radnych ma być uzależniona od liczby komisji, w których będą brać udział. I tak pracując tylko w jednej komisji radny otrzyma 2147 złotych - około 500 złotych więcej niż dotychczas. Dla aktywnego w trzech komisjach kwota wzrasta do 3 006,22 złotych.

Dieta miesięczna:

  1. radnego, który został wybrany do pracy w jednej komisji wynosi 50% kwoty maksymalnej;
  2. radnego, który został wybrany do pracy w dwóch komisjach wynosi 60% kwoty maksymalnej;
  3. radnego, który został wybrany do pracy w trzech i więcej komisjach wynosi 70% kwoty maksymalnej;
  4. radnego, który został wybrany na przewodniczącego komisji zwiększa się o 10% kwoty maksymalnej;
  5. radnego, który został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady zwiększa się o 20% kwoty maksymalnej;
  6. przewodniczącego Rady wynosi 100% kwoty maksymalnej (4 294,60 złotych).

Przeciwny podwyżkom był jedynie radny Marek Ciesielczyk

Podczas dyskusji nad punktem dotyczącym podjęcia uchwały w sprawie zasad na jakich radnym Rady Miejskiej w Tarnowie przysługują diety i zwrot kosztów podróży służbowych wnioskował o to, aby radni w ogóle nie pobierali diet. Jego wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych radnych.​

- Drodzy mieszkańcy Tarnowa, jesteście świadkami chyba największego skandalu w tej kadencji. Nawet nie chodzi o same podwyżki, chociaż sama próba podwyżek diet dla radnych już jest skandalem, ale sposób w jaki zostało to przeprowadzone. Otóż radni nie otrzymali projektu uchwały wcześniej. Wszystko jest robione na kolanie przed sesją. Radni projekt uchwały otrzymali przed sesją, a zamiar jest oczywisty. Chodzi o to żeby z zaskoczenia przegłosować tę uchwałę - powiedział przed głosowaniem, w którym jako jedyny był przeciwny podwyżkom.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Nazwy znanych marek po polsku brzmią kuriozalnie. Rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 15
"Reserved" to po polsku...
Nie ŚPIĘ, bo TRZYMAM ... ? QUIZ wiedzy o Super Expressie | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE