Rodzice nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. ZUS wydłużył termin [AUDIO]

2020-05-04 14:30
Zasiłek opiekuńczy do 24 maja
Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zasiłek opiekuńczy do 24 maja

Mowa o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu koronawirusa. Możliwość korzystania z niego została wydłużona do 24 maja.

Mimo ogłoszonej przez rząd możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli oraz posłania do nich dzieci ta forma wsparcia dla rodziców nadal funkcjonuje. Tak jak dotychczas przysługuje on także wtedy, gdy niania lub opiekun dzienny nie może sprawować opieki, z powodu COVID-19.

Posłuchaj. O dodatkowym zasiłku opiekuńczym mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

Od 6 maja mogą być otwarte placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi. Nie jest to jednak obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie i po konsultacji z rodzicami.

Co ważne – jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W przypadku kiedy mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek będzie im przysługiwał.

Minister Zdrowia o otwarciu żłobków i przedszkoli
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE