Renesans na głowie. Międzyszkolny Konkurs Fryzur Historycznych w Tarnowie [AUDIO]

2020-02-12 12:36
główka fryzjerska
Autor: Facebook/ZSTZ Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie VI Międzyszkolny Konkurs Fryzur Historycznych

Trwają przygotowania do szóstej edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzur Historycznych. Tym razem uczestnicy będą się mierzyć z tym, co na głowach nosili ludzie renesansu. Pracować będą na specjalnych główkach fryzjerskich. To co zaprezentują komisji konkursowej będzie musiało być vintage.

Do konkursu zgłosiło się już 18 osób. To uczniowie szkół fryzjerskich z Tarnowa, regionu tarnowskiego, a nawet Podkarpacia. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 14 lutego. A adepci fryzjerstwa staną w szranki już w najbliższy wtorek 18 lutego o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej zespołu szkół przy ulicy Piłsudskiego 19.

Przygotowane przez nich uczesania będą musiały być jak najwierniejsze oryginałom z epoki. Renesansowe fryzury były bardzo ozdobne. Na głowach kobiet pojawiały się loczki, koki, czy plecionki nad uszami. Wszystko często ozdobione klejnotami. We włosy wczepiano również broszki, wplatano druty czy wstążki.

- Tutaj bardzo wiele zależało od tego z jakiego dworu dana fryzura pochodziła - wyjaśnia Monika Rutowicz z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie​ - czymś innym charakteryzował się dwór francuski, trochę inaczej ten renesans pojmowali Hiszpanie, najwierniejsi stylowi byli natomiast Włosi. W Polsce ten styl zależał nie tylko od dworu, ale także od wpływów zagranicznych. Kraj w tamtych czasach był prawdziwym etnicznym tyglem. We fryzurach i modzie widoczne były zarówno wpływy zachodnie, jak i orientalne. 

Prace uczniów oceni profesjonalne jury. Zarówno dla laureatów, jak i wszystkich uczestników przygotowano nagrody.

Posłuchaj. O konkursie mówi Monika Rutowicz z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie​
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE