Przez tarczę antykryzysową miałeś niższy zasiłek? Teraz masz szansę na wyrównanie [AUDIO]

2020-10-23 15:00
Szansa na wyrównanie obniżonego zasiłku
Autor: Michal Jarmoluk/Pixabay/cc0 Szansa na wyrównanie obniżonego zasiłku

To ważna informacja dla osób, które korzystały w czasie pandemii z zasiłków, a ich pracodawcy z rozwiązań tarczy antykryzysowej. Jeśli w związku z obniżeniem wynagrodzenia otrzymywane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia były niższe teraz można się starać o wyrównanie obniżonego zasiłku. Sprawdź na ESKA Tarnów jak to zrobić.

POSŁUCHAJ: Kto może liczyć na wyrównanie obniżonego zasiłku - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce

- Niższe zasiłki, ustalone na podstawie wynagrodzenia obniżonego z powodu COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć w oparciu o wynagrodzenie, które było ustalone przed zmianą czasu pracy - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. Świadczenie będzie policzone tak, jak wcześniejsze – sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawca zgodnie z tarczą antykryzysową obniżył wymiar czasu pracy lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

„W zielone gramy”. Akcja wspólnego sadzenia drzew w Tarnowie

Jak skorzystać?

Osoby zainteresowane wyrównaniem świadczenia, powinny złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli wypłaca go pracodawca, to wniosek należy przekazać jemu. W pozostałych przypadkach należy go dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma jednego, sformalizowanego wzoru tego wniosku. Wystarczy oświadczenie na kartce. Trzeba napisać prośbę o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, który był mniejszy z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy.

Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58. ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszono etat na podstawie ustawy o COVID-19. Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać go do ZUS. Razem z informacją, że obniżenie etatu było z powodu pandemii. Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS, dołączając do niego skan wniosku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE