Prace ruszają pełną parą. Zainaugurowano remont mostu w Ostrowie [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-05-20 20:06

Na ten moment mieszkańcy regionu tarnowskiego czekali od dawna. Podyktowane względami bezpieczeństwa, z powodu złego stanu technicznego, zamknięcie mostu w Ostrowie na Dunajcu, mocno skomplikowało im życie. Starostwo powiatowe w Tarnowie dostało 12 milionów złotych dofinansowania na drugi etap inwestycji i właśnie rusza z pracami. Dziś w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, oficjalnie zainaugurowano remont tej przeprawy.

Mieszkańcy Wierzchosławic nie kryją zniecierpliwienia. Zamknięcie mostu na Dunajcu w Ostrowie w listopadzie 2019 roku spowodowało, że muszą dokładać sporo drogi dojeżdżając do pracy, czy dowożąc dzieci do szkoły. Komunikacja jest teraz bardzo uciążliwa. Ich zdaniem zdecydowanie pogorszyła się dostępność do urzędów i lekarzy. Dlatego odliczają dni do deklarowanego oddania inwestycji do użytku.

POSŁUCHAJ: Mieszkańcy Wierzchosławic liczą na szybkie zakończenie remontu mostu na Dunajcu

- „Przez most do Mościc były dwa kilometry, teraz jest 24. Każdego dnia trzeba w jedną i drugą stronę pokonać blisko 50 kilometrów objazdami. Niektórzy z tego powodu zrezygnowali z pracy i przeszli na emeryturę. A ile pieniędzy idzie na takie dojazdy. Sąsiedzi czasem się umawiają i jeżdżą razem we trójkę, czwórkę, żeby tylko obniżyć koszty. Nie dość, że sytuacja jest jaka jest, to jeszcze ten most. Nie ma dobrego dostępu do lekarzy. Cała komunikacja została zdezorganizowana. Trzeba chodzić na autobusy albo na pociąg. Przewoźnicy też nie mogą tyle razy obrócić, co dawniej, więc kursów jest mniej” - skarżą się mieszkańcy i dodają, że liczą na jak najszybsze udrożnienie przeprawy.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Obecny na oficjalnej inauguracji prac w Ostrowie prezydent Andrzej Duda apelował o cierpliwość i podkreślał dużą rolę inwestycji dla całego regionu. Kiedy w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki przyznał 4 miliony złotych z rezerwy budżetu państwa na pierwszy etap prac, rozebrano starą konstrukcję mostu i przełożono kanalizację gminy Wierzchosławice na tymczasową platformę. W tym roku na remont mostu Starostwo Powiatowe w Tarnowie otrzymało 12 milionów złotych dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W przyszłym, ma dostać kolejne 8 milionów, które pozwolą już domknąć tę potrzebną inwestycję.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz przekonuje, że nowa przeprawa nad Dunajcem w Ostrowie ma być nowoczesna i trwała. Jej wytrzymałość szacowana jest na około 50 lat, ale według niego wytrzyma znacznie dłużej, dzięki użyciu nowoczesnej technologii i żelbetowej konstrukcji. Całość prac, łącznie z rozebraniem tymczasowej platformy, ma potrwać do końca marca przyszłego roku. Z kolei prezydent Andrzej Duda przypomniał, że równocześnie budowany ma być łącznik między Mościcami a wierzchosławickim węzłem autostradowym. Ta inwestycja ma być gotowa do połowy 2023 roku. W sumie wartość tych dwóch projektów realizowanych na terenie gminy Wierzchosławice ze środków budżetu państwa, szacowana jest na blisko 200 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl