Poszukiwacz leśnych olbrzymów odnalazł największe drzewo w Polsce. Rośnie pod Tarnowem

2023-02-17 14:55
Buk z Dąbrówki Szczepanowskiej
Autor: Łukasz Wilk / Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych

Poszukiwacz leśnych olbrzymów Łukasz Wilk z Instytutu Botaniki im. W Szafera PAN odnalazł największe drzewo liściaste w Polsce. Jest nim mierzący 48,6 metra buk pospolity, który rośnie w okolicach Dąbrówki Szczepanowskiej, miejscowości położonej w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna. Odkrycie trafiło do Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych oraz światowego rejestru Monumental Trees.

Największe drzewo liściaste w Polsce rośnie pod Tarnowem

Łukasz Wilk z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, którego pasją jest poszukiwanie leśnych olbrzymów, odnalazł największe drzewo liściaste rosnące na terenie Polski. Jest nim mierzący 48,6 metra buk pospolity, który znajduje się w lesie w Dąbrowce Szczepanowskiej, miejscowości położonej nieopodal Tarnowa. Pierwsze przeprowadzone pomiary wykazały, że buk ma 48 metrów. Natomiast drugie, dokonane wraz z Piotrem Gachem z Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych, ustaliły jego ostateczną wysokość, czyli 48,6 metra. Szacowany wiek drzewa to około 150-180 lat.

– Ostatnio odnaleziony i pomierzony buk zwyczajny Fagus sylvatica, zwany także bukiem pospolitym. Jest aktualnie najwyższym znanym i zmierzonym bukiem w Polsce i jednocześnie najwyższym znanym drzewem spośród wszystkich liściastych gatunków występujących w Polsce. Poprzedni rekord wysokości dla drzew liściastych z Polski należał do innego buka, odnalezionego przeze mnie i mojego brata na obrzeżach rezerwatu Wielki Las w okolicach Rzeszowa; ten mierzył 47,7 m – relacjonuje w rozmowie z PAP Łukasz Wilk.

O odkryciu największego drzewa liściastego w Polsce przez Łukasza Wilka poinformował Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Zdjęcia z wyprawy biologa do Dąbrówki Szczepanowskiej można obejrzeć na oficjalnym Facebooku Instytutu.

– Od jakiegoś czasu interesowały mnie te okolice, ponieważ śledząc dostępne w sieci mapy drzewostanów, dostępne na leśnym portalu Bank Danych o Lasach czy też w stworzonym niedawno serwisie Mapa Drzew™, zauważyłem tam skupiska wysokich drzew w pozostałościach starodrzewów bukowych. Wspólnie z bratem Przemysławem, który dzieli ze mną pasję do drzew, zmierzyliśmy tam wiele okazałych buków, mimo że po niektórych drzewach pozostały tylko pniaki (są to partie drzewostanów, gdzie prowadzi się normalną gospodarkę leśną). Na szczęście zdążyliśmy dotrzeć w odpowiednim momencie do odnawianego fragmentu starodrzewu z nowym rekordzistą – wyjaśnia w rozmowie z PAP Łukasz Wilk.

Największy w Polsce buk pospolity z Dąbrówki Szczepanowskiej, rosnący na terenie leśnictwa Pleśna w Nadleśnictwie Gromnik, trafił do Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych oraz światowego rejestru Monumental Trees.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Walentynkowy quiz. Piosenki o miłości

Pytanie 1 z 10
"A wszystko to, bo Ciebie kocham" - to słowa znanego utworu zespołu "Ich Troje", którego liderem jest:
Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE