Polski Edison będzie miał mural w Tarnowie! Znamy miejsce!

2021-09-22 9:03
Jan Szczepanik  - mural
Autor: ŁG Mural z wizerunkiem jana Szczepanika może prezentować się imponująco!

Jest duża szansa na to, że Jan Szczepanik doczeka się w Tarnowie muralu. Wizerunek, który pojawi się na ścianie jednego z budynków będzie jednym z elementów obchodów w mieście 150. rocznicy urodzin wynalazcy.

Rocznica 150. urodzin, związanego z Tarnowem Jana Szczepanika, przypada w czerwcu 2022 roku. W tym temacie odbyło się już pierwsze robocze spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele tarnowskiego urzędu miasta, Fundacji Szczepanika, środowiska techniczne oraz przedstawicie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie.

- Zastanawiamy się i wciąż ustalamy harmonogram działań. Obchody na pewno nie będą trwały jeden dzień. Planujemy sesję popularno – naukową, ale trzeba pomyśleć też o rozrywce i elementach edukacyjnych – promujących tę postać. Padł na przykład pomysł koncertu zespołu Pectus „Szczepaniki dla Szczepanika” - mówi Sławomir Sus, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

Największą wyobraźnię dotyczącą upamiętnienia 150. rocznicy urodzin wynalazcy budzi mural. Wizerunek Jana Szczepanika mógłby powstać na fasadzie wolnostojącego budynku przy ul. Goldhammera 32 i ks. Sitko.

- Budynek należy do szkoły, posiadamy olbrzymią ścianę frontem do bardzo ruchliwej ulicy. Jest kilka koncepcji. Pod uwagę bierzemy namalowanie fotografii najbardziej popularnej. Została ona użyta np. przy tworzeniu miejskiego kalendarza na bieżący rok – dodaje Sławomir Sus.

Mural Jan Szczepanik
Autor: ŁG Mural może powstać na szkolnym budynku przy ul. Goldhammera 32

KIM BYŁ JAN SZCZEPANIK?

Jak podje portal wikipedia - to polski wynalazca, zwany „polskim Edisonem”, „austriackim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” i „galicyjskim geniuszem”. Opisany w dwóch artykułach przez Marka Twaina. Pomimo tego, że w dziedzinie techniki był samoukiem, jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. Zmarł w Tarnowie 18 kwietnia 1926.

Jesteś mądrzejszy od 4-klasisty? Sprawdź swoją wiedzę z podstawówki!

Pytanie 1 z 10
Pole kwadratu wynosi 16 m2. Oblicz bok i obwód tego kwadratu.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE