Pierwszy transport do Auschwitz. Obchody 80. rocznicy zapadną w pamięć

2020-02-10 9:46
Pomnik pierwszego transportu do obozu KL Auschwitz
Autor: Łukasz Grygiel

Tarnów przygotowuje się do obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu do obozu KL Auschwitz. To właśnie z miasta nad Białą dokładnie 14 czerwca wyruszyło 728 więźniów.

Głównym wydarzeniem ma być przemarsz przez miasto tylu samo uczniów. - Korowód będą tworzyć uczniowie z tarnowskich szkół. Każdy będzie miał przy sobie emblemat z numerem więźnia. Potraktujemy sprawę symbolicznie. Przejdziemy tą samą trasą - mówi szef Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Tarnowie – Ryszard Lis. Uczniowie udadzą się na dworzec PKP w Tarnowie. Jeszcze nie wiadomo, czy na tę okoliczność uda się podstawić specjalny „pociąg pamięci”, który zawiezie uczestników obchodów do Krakowa.

Tymczasem w marcu planowane jest odsłonięcie przystanku pierwszego transportu przy ul. Lwowskiej.

Znajdą się na nim historyczne fotografie przypominające to wydarzenie. Będzie też uroczysta sesja rady miasta. W planach jest również posadzenie dębu pamięci.

Do Oświęcimia z Tarnowa wyruszy też 728 motocyklistów z tarnowskiego stowarzyszenia "Wataha".

Posłuchaj. O planach 80. rocznicy mówi szef Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Tarnowie – Ryszard Lis

Obchodami wszystkich wydarzeń zajmie się powołany na tę okoliczność społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE