Palisz w piecu byle czym? Uważaj. Strażnicy gminni pobierają próbki popiołu

2021-04-21 2:00 Łukasz Grygiel
Strażnicy gminny biorą próbki popiołu
Autor: A life without animals is not worth living / Pixabay Wyniki pobranych próbek popiołu znane będa za kilka dni

Strażnicy gminni z Tarnowa wzięli się ostro za mieszkańców, którzy palą w piecach czym popadnie. Już w pięciu przypadkach materiał z paleniska wysłano do specjalistycznego laboratorium. Jakie informacje uda się uzyskać?

Pobieranie próbek popiołu nie jest jeszcze standardową procedurą. Strażnicy robią to tylko w określonych przypadkach.

- Mamy obowiązek pobrania minimum 20 próbek rocznie. Robimy to w sytuacji, gdyinterwencja w danej nieruchomości notorycznie się powtarza i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że są tam spalane odpady - mówi Arkadiusz Łucarz, komendant straży gminnej.

Mówi Arkadiusz Łucarz - komendant straży gminnej

Wyniki składu popiołu z pobranych palenisk będą znane za kilka dni. Warto dodać, że czarny dym unoszący się nad domem nie zawsze oznacza spalanie odpadów.

- Wpływa na to jakość węgla i sposób jego użycia. Często to sami mieszkańcy zwracają uwagę, że zapłacili za paliwo lepszej jakości, jednak podczas jego spalania okazało się, iż ilość dymu z komina wcale nie jest mniejsza – dodaje Arkadiusz Łucarz.

Od początku roku w gminie Tarnów wykonano ponad 70 kontroli palenisk.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl