Natalia Kałucka: Nie miałam żadnych oczekiwań. Tarnowianka Mistrzynią Świata we wspinaczce

2021-09-21 17:30

W wieku 19-lat została Mistrzynią Świata seniorów we wspinaczce na czas. Mowa o zawodniczce Klubu Uczelnianego AZS PWSZ Tarnów Natalii Kałuckiej. Jak już informowaliśmy, podczas rozgrywanych w Moskwie Mistrzostw Świata zdobyła złoty medal w konkurencji na czas. W finałowym biegu pokonała Rosjankę Julię Kaplinę. Teraz opowiedziała nam jak tego dokonała.

Oczekiwania są wrogiem rezultatu

"Nie miałam żadnych oczekiwań. Byłam szczęśliwa, że mogę rywalizować z najlepszymi". Tak swój udział w Mistrzostwach ​Świata we wspinaczce, które odbyły się w Moskwie wspomina Natalia Kałucka. 19-latka z Tarnowa została Mistrzynią Świata seniorów w konkurencji na czas.W drodze do finału pokonała między innymi dwukrotną Mistrzynię Świata i czwartą zawodniczkę zakończonych niedawno Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Aleksandrę Mirosław, która ostatecznie wywalczyła brąz.

POSŁUCHAJ rozmowy Tomka Piszczka z Natalią Kałucką, Mistrzynią Świata we wspinaczce sportowej na czas

- Chyba nadal nie wierzę, w to że to zrobiłam. Jestem bardzo, ale to bardzo z siebie dumna, bo ten sezon była dla mnie różny. Częściej nie dawałam sobie rady pod względem mentalnym, niż fizycznym, bo uważam że w tym roku byłam bardzo dobrze przygotowana pod tym względem. No ale w końcu wszystkie cegiełki poukładałam i się udało. Gdy weszłam do finałowej czwórki byłam tak szczęśliwa, że pogodziłam się z faktem że zajmę 4. miejsce. To i tak byłby dla mnie ogromny sukces. Do każdego biegu podchodziłam z uśmiechem i miałam z tego po prostu fun - wspomina swoją drogę po złoty medal Natalia Kałucka, Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej na czas.

Droga po pierwszy medal Mistrzostw Świata

Przypomnijmy, Natalia Kałucka, w finale Mistrzostw Świata pokonała Rosjankę Julię Kaplinę osiągając czas 7,18 s. W drodze do finału już w fazie pucharowej stanęła na przeciw swojej siostry bliźniaczki Aleksandry i ją pokonała o cztery dziesiąte sekundy. Z każdym kolejnym biegiem była szybsza. Już w ćwierćfinale ustanowiła rekord życiowy – 7.15 s, który poprawiła w półfinale wybiegając w 7.07 s. W tym pojedynku pokonała swoją najgroźniejszą rywalkę, Aleksandrę Mirosław. W finale nie dała szans swojej rywalce z Rosji Julii Kaplinie (8.94 s).

Koniec sezonu wcześniej niż planowano

Zawodniczka KU AZS PWSZ Tarnów zakończyła już w tym roku sezon startów międzynarodowych. Zawody w Indonezji i Korei Południowej, gdzie miała występować zostały odwołane. Teraz planuje wyjazd do Hiszpanii. Będzie się tam świętować mistrzostwo i się wspinać, ale w skałach. A w październiku rozpocznie naukę w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, gdzie będzie studiować wychowanie fizyczne.

Tarnowianie na Mistrzostwach Świata w Moskwie

Poza Natalią Kałucką w Moskwie „biegali” w pionie także inni tarnowscy zawodnicy. Anna Brożek zakończyła ostatecznie rywalizację na 8. miejscu, Marcin Dzieński był 10. Podobnie jak siostra naszej mistrzyni Ola Kałucka, która wraca do formy po ciężkiej kontuzji. A poniżej finałowy bieg Natalii Kałuckiej po złoty medal z Rosjanką Julią Kapliną.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Quiz. W tytule filmu brakuje jednego wyrazu. 8/10 to plan minimum!