Liceum Tarnów

i

Autor: Wojciech Gardoń

Nadszedł czas wyboru. Rusza REKRUTACJA do szkół ponadpodstawowych

2022-05-11 17:00

Uczniowie będą już mogli wybrać miejsce, w którym chcą kontynuować naukę. Na nowy rok szkolny przygotowano 2,5 tysiąca miejsc. Nie należy jednak zwlekać z decyzją, bo nabór do tarnowskich placówek rozpocznie się 16 maja.

Uczniowie szkół podstawowych muszą powoli decydować, gdzie spędzić kolejne lata edukacji. Chociaż czeka ich jeszcze egzamin, ósmoklasiści powinni skupić się nie tylko na wynikach, ale na pierwszym poważnym wyborze w ich życiu. Od niej zależy bowiem dalsza droga kształcenia.

W tym roku na uczniów podstawówek czeka 2500 miejsc w tarnowskich szkołach. Licea, szkoły branżowe i technika otworzą łącznie 80 oddziałów. To nie oznacza, że nie trzeba się spieszyć. Ostateczny termin złożenia wniosku o przyjęcie mija 20 czerwca.

– O tym czy ktoś dostanie się do wymarzonej szkoły decydują dwie rzeczy. Po pierwsze świadectwo. Rok szkolny kończy się 24 czerwca, więc po tym terminie uczeń musi je dostarczyć do wybranej placówki. Drugim ważnym elementem jest wynik egzaminu ósmoklasisty. Odbywa się on w ostatnim tygodniu maja. Pierwsze wyniki zostaną ogłoszone dopiero w lipcu. Należy pamiętać, że po ich otrzymaniu uczeń może zmienić swoją decyzję i zapisać się do innej szkoły – mówi Bogumiła Porębska, zastępczyni prezydenta Tarnowa ds. edukacji i sportu.

Niezdecydowani nie muszą się martwić – kandydować można do nawet trzech szkół. Jednak dokumenty składa się w placówce pierwszego wyboru. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą być przeprowadzane dodatkowe testy. Dotyczy to między innymi placówek z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi.

Po wyborze uczniowie będą musieli poczekać do 19 lipca. Wtedy to zostaną ogłoszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów. Następnym krokiem jest potwierdzenie woli przyjęcia. 26 lipca uczniowie ostatecznie dowiedzą się, czy rozpoczną kolejny rok nauki w wybranych szkole. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Banalny test wiedzy o historii Polski. Nawet dzieci powinny znać odpowiedzi

Pytanie 1 z 10
Na który rok datuje się Chrzest Polski?
Polskie gwiazdy oceniają szanse Ochmana na Eurowizji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE