Multimedialny panteon tarnowskich sław. Czy powstanie na Starówce? [AUDIO]

2021-02-25 14:00
Ratusz Tarnów
Autor: Justyna Świderska Czy nowoczesne technologie opowiedzą o przeszłości miasta?

To kolejny pomysł, by w przestrzeni miasta upamiętnić tych, dzięki którym Tarnów powstał i rozwijał się na przestrzeni wieków. Działania w tym kierunku podejmuje od lat Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka. Tym razem proponuje wykorzystanie nowoczesnych technologii, dzięki którym tarnowianie i turyści będą mogli dowiedzieć się więcej o przeszłości miasta. Panteon sław miałby stanąć w centrum Tarnowa.

W ostatnich latach przybyło obiektów, które w różny sposób przypominają o wydarzeniach i postaciach ważnych dla Tarnowa. To między innymi mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej przy ulicy Wałowej, a także rzeźba burmistrza Tadeusza Tertila, która stanęła na tarnowskim rynku. Takie inicjatywy sprawiają, że historia związana z miastem jest częścią ulicy, skweru, placu, a zwiedzający mogą się na nią natknąć na każdym kroku. Kolejnym pomysłem jest utworzenie pełnego panteonu tarnowskich sław, który pojawiłby się w przestrzeni tarnowskiej starówki.

POSŁUCHAJ: O panteonie tarnowskich sław mówi Ryszrad Żądło z Rady Osiedla Starówka

- To pomysł na to, żeby w jednym miejscu zebrać i upamiętnić postacie, którym Tarnów wiele zawdzięcza. Spacerując po starym mieście można będzie przystanąć przy pulpitach multimedialnych i za ich pomocą poznać miejsce i postać, jej dokonania, dowiedzieć się, co temu człowiekowi zawdzięczamy. Można będzie tam znaleźć budowle, które powstawały w danym czasie albo na przykład wynalazki Jana Szczepanika – przekonuje pomysłodawca przedsięwzięcia, Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka.

Oddział Muzeum Historii Tarnowa i Regionu już otwarty

Do panteonu mieliby trafić między innymi Spicymir Leliwita, Witold Rogoyski, Tadeusz Tertil, Jan Szczepanik, Hetman Jan Tarnowski czy generał Józef Bem. Te postacie mają w mieście swoje ulice, szkoły, place noszą ich imiona, ale to za mało, żeby przechodzień dowiedział się czegoś więcej. Zdaniem Ryszarda Żądło Tarnów powinien zadbać o postacie, którym miasto wiele zawdzięcza i które sławiły Tarnów również poza granicami.

Na razie propozycja utworzenia na starówce panteonu sławnych tarnowian jest w fazie planów. Konieczne jest zainteresowanie władz miasta tym pomysłem, znalezienie pieniędzy na realizację i wyznaczenie miejsca, w którym taki obiekt miałby stanąć. Na razie pomysłodawca chce się skupić na upamiętnieniu postaci Witolda Rogoyskiego. W tym roku bowiem przypadają okrągłe rocznice: 180 rocznica urodzin i 105 rocznica śmierci byłego burmistrza Tarnowa. W planach jest między innymi remont grobowca rodzinnego na Starym Cmentarzu i umieszczenie przy nim pamiątkowej tablicy z biogramem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Szybki quiz! Najwięksi przyjaciele Polaków

Pytanie 1 z 10
Zgodnie ze znanym powiedzeniem, naszymi bratankami są...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE