Moździerze i granatniki z Tarnowa trafią na Ukrainę

2022-02-04 15:34
premier Morawiecki
Autor: Jadwiga Kozioł

W przyszłym tygodniu 100 sztuk broni, a w sumie 240 moździerzy i granatników, z Zakładów Mechanicznych Tarnów pojedzie do naszych wschodnich sąsiadów. Poinformował o tym podczas wizyty w Tarnowie w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Transport moździerzy i granatników wyjedzie z Tarnowa na Ukrainę już za kilka dni. W sumie z Tarnowa trafi dla Ukrainy 240 sztuk broni. Polska przekazuje też kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich. Jak mówił w Tarnowie prezes rządu Mateusz Morawiecki, zdajemy sobie sprawę z tego, że ten, kto chce być broniony, musi mieć się czym bronić. Dodał, że po stronie ukraińskiej widzimy determinacje do obrony. Byłem w Kijowie kilka dni temu i widziałem, że tam ta wola obrony jest, ale często brakuje sprzętu, dlatego trzeba zadziałać szybko. Musi być po naszej stronie szybkość działania. Czasy są niestety niespokojne, widzimy presję, która narasta ze strony rosyjskiej na Ukrainę. Bezpieczna Ukraina, bezpieczna granica, to jest też europejska racja stanu i polska racja stanu. Jesteśmy w kontakcie z naszymi sąsiadami ukraińskimi po to, żeby oni mogli się w razie konieczności, która – oby nie wystąpiła – jak najlepiej bronić, mówił premier Morawicki w tarnowskich zakładach.

- Już w przyszłym tygodniu wyjdzie pierwszy transport około 100 sztuk za naszą wschodnią granicę po to, żeby państwo ukraińskie nie było bezbronne wobec tej agresji rosyjskiej. Ta produkcja, która tutaj w Tarnowie jest prowadzona, będzie służyła również utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO poprzez wsparcie naszych sąsiadów przed potencjalną agresją ze strony Rosji. Widzimy tę narastającą presję, narastającą agresję ze strony Rosji i zdajemy sobie sprawę z tego, że kto chce być broniony, musi mieć czym się bronić – mówi premier Mateusz Morawicki.

Czy masz objawy tętniczego nadciśnienia płucnego?

Pytanie 1 z 7
Czy odczuwasz duszność, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego?

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Poradnik Zdrowie: kasze - rodzaje i właściwości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE