Mobilna Akademia Prawa ma pomóc nastolatkom w kłopotach

2022-01-14 10:00
Platforma
Autor: Jadwiga Kozioł

To bezpłatna platforma, która wyjaśnia w prosty sposób wiele zawiłości prawnych i umożliwia kontakt z prawnikiem. Ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród młodych ludzi.

Uczniowie znajdą na platformie w przystępny sposób wyjaśnione zawiłości prawne na mnóstwo tematów poprzez filmy, podcasty, komiksy czy bajki. Chodzi o oswojenie dzieci i młodzieży z kwestiami prawnymi, by nie tylko nie dali się oszukać, ale sami nie byli przyczyną łamania prawa w stosunku do swoich rówieśników, wyjaśnia Marta Malec- Lech, wicemarszałek województwa małopolskiego. Jak przyznaje Aleksandra Toczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, jej rówieśnicy mają na co dzień mnóstwo problemów z różnymi kwestiami prawnymi również na forach społecznościowych. Problem zaczyna się już nawet przy publikacji zdjęcia z imprezy, tłumaczy. 

- Gdy zdjęcia dotąd wrzucałam do sieci, nie zawsze pytałam osoby, które są na nich, czy mogę je opublikować. Jestem ciekawa też praw autorskich, umieszczania prac w internecie. Moich rówieśników interesuje też zawieranie umów, kwestie wynajmowania mieszkania czy też demoralizacja nieletnich przez narkotyki i alkohol, z którymi to spotykamy się na co dzień w sieci - mówi Aleksandra Toczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

- Żeby młodzi ludzie nie zrazili się do przepisów prawnych, ale też żeby znali swoje prawa i obowiązki, wiedzieli, jakie konsekwencje może nieść publikowanie różnego rodzaju treści w internecie, zawieranie różnego rodzaju umów. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno odnaleźć się w przepisach prawnych, jak trudno znaleźć w tym gąszczu to, co nas interesuje, stąd ta platforma, która bardzo przystępnie wyjaśnia różne kwestie – mówi Marta Malec- Lech, wicemarszałek województwa małopolskiego.

QUIZ. Te słowa mogą wprowadzić w osłupienie! Czy wiesz, co znaczą? Sprawdź, czy jesteś elokwentny

Pytanie 1 z 10
Co oznacza wyraz: “ambiwalentny”:

W Mobilnej Akademii Prawa uczestniczą m.in. aktorka i prawnik Joanna Jabłczyńska czy rzecznik tarnowskiej Policji Paweł Klimek. Jest dostępna na www.akademiaprawa.com. Jej powstanie sfinansował Urząd Marszałkowski w Krakowie. Przygotowało ja stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Suwałki. Strażacy uratowali niemowlę, które miało problemy z oddychaniem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE