Masz wolną niedzielę? Oddaj krew. Jak się przygotować? Podpowiadamy [AUDIO]

2021-01-22 17:01 Łukasz Grygiel
Akcja krwiodawcza
Autor: Łukasz Grygiel Krwiodawca oddaje nie więcej niż 450 ml krwi

To już kolejna propozycja dla krwiodawców, którym w tygodniu trudno znaleźć czas. W najbliższą niedzielę (24.01) otwarty zostanie punkt krwiodawstwa przy szpitalu św. Łukasza. Podzielić będzie można się nie tylko krwią, ale również osoczem. Sprawdzamy, kto może to zrobić.

Dodatkowe, weekendowe akcje są potrzebne. Od początku roku spadło zainteresowanie oddawaniem krwi. Widać to chociażby w punkcie przy ul. Lwowskiej w Tarnowie. Tam oddać można zarówno krew pełną, jak i z przeznaczeniem na osocze.

- Zgłaszać mogą się nie tylko osoby, które mają potwierdzenie przebytej choroby. Wśród osób chcących oddać krew na osocze zdarzają się też mieszkańcy chorujący bezobjawowo. Przyjmujemy też tych, którzy mieli kontakt z chorymi lub podejrzewają, że przeszli chorobę. Inną grupę stanowią ci, którzy mieli objawy, ale nie mieli zrobionego testu. Każdy ozdrowieniec ma wykonane badanie na poziom przeciwciał i może mieć wgląd do tych wyników - mówi Bogusława Witek-Zając z oddziału krwiodawstwa przy szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.

POSŁUCHAJ. Mówi Bogusława Witek-Zając
Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca

Żeby zgłosić się do punktu krwiodawstwa trzeba mieć ukończone 18 lat i ważyć więcej niż 50 kg. Oddanie krwi nie jest możliwe, jeśli ktoś wcześniej chorował na żółtaczkę lub w ciągu ostatnich 6 miesięcy miał wykonany zabieg operacyjny, tatuaż, czy przekłuwane uszy.

- Bardzo ważne jest, aby nie oddawać krwi na czczo. Trzeba unikać posiłków bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających pobranie krwi. Nie wolno spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed – dodaje Bogusława Witek-Zając.

Niedzielną akcję krwiodawczą zaplanowano od 8.00 – 12.00. Punkt mieści się na pierwszym piętrze szpitala wojewódzkiego w Tarnowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!