Ciekawostki

Kamienica Ratajewiczowska w Tarnowie. To najstarszy budynek w mieście. Została odnowiona w czasach PRL [GALERIA]

2023-12-29 11:08

Kamienica Ratajewiczowska jest położona w południowo-zachodniej części Rynku w Tarnowie. Jest najstarszą kamienicą w mieście pod Górą Świętego Marcina. Późnogotycka budowla powstała w 1483 roku. Według niektórych źródeł jest również najstarszym tarnowskim budynkiem. Jednak trudno ustalić dokładną datę wzniesieni murowanego domu, który od drugiej połowy XV wieku stał się kamienicą. Szacuje się, że budowa mogła ruszyć już w pierwszej połowie XIV wieku, tuż po kolacji Tarnowa w 1330 roku.

Kamienica Ratajewiczowska przy Rynku 5 w Tarnowie

Kamienica Ratajewiczowska, mieszcząca się przy Rynku 5 w Tarnowie, powstała wraz z podcieniami i zabudową oficynową w 1483 roku. Późnogotycka konstrukcja jest najstarszą kamienicą w mieście. Prawdopodobnie jest też najstarszym murowanym tarnowskim budynkiem. Przypuszcza się, że dom, w którym utworzono kamienicę, powstał pomiędzy lokacją miasta w 1330 roku a końcem XV wieku. Wówczas stojący w południowo-zachodniej części Rynku dom miał już formę kamienicy.

Kamienica Ratajewiczowska od 1992 roku pełni funkcję Tarnowskiego Centrum Kultury. Znajduje się w niej siedziba instytucja, a także organizowane są w niej wydarzenia związane z życiem artystycznym miasta. Jednak warto wspomnieć, że na obecny kształt budynku wpłynęły liczne zniszczenia i przeprowadzone modernizacje. Do pierwszego poważnego uszczerbku budynku doszło w 1743 roku. Wskutek pożaru i zawalenia się sąsiedniej kamienicy przy Rynku 4 uszkodzeniu uległa oficyna w zabudowaniach należących wtedy do rodziny Ratajewiczów.

W połowie XVIII wieku kamienica przeszła remont polegający na nowym ukształtowaniu fasady i zamurowaniu podcieni. W drugiej połowie tamtego stulecia wybudowano oficynę boczną od strony ulicy Krótkiej, a także częściowo przebudowano budynek. Istotną zmianą w wyglądzie kamienicy było powstanie neorenesansowych opasek na pierwszym piętrze.

W okresie I wojny światowej zniszczeniu uległ szczyt fasady frontowej oraz oficyna boczna zabytkowej budowli. W okresie międzywojennym przyziemia kamienicy przekształcono w restaurację. Natomiast do poważniejszych zmian dokonano w czasach Polski Ludowej. W 1960 roku fasadę na piętrze od frontu i od strony ulicy Krótkiej pokryto malowaną dekoracją geometryczną. Przyziemie zaś ozdobiono arkadami malowanymi w kształcie ostrołuków przypominającymi podcienia. Blisko dwie dekady później, w 1979 roku, władze ludowe rozpoczęły remont kamienicy, który zakończył się dopiero w 1992 roku. Wtedy przekazano budynek w zarząd i użytkowanie Tarnowskiemu Centrum Kultury. Wcześniej przeprowadzono tam również szereg badań archeologicznych.

Kamienica Ratajewiczowska w Tarnowie [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Tak bawiono się kiedyś na prywatkach! Pamiętasz największe hity z imprez w PRL?

Pytanie 1 z 10
Jerzy Połomski w piosence „Cała sala śpiewa z nami” z płyty „Daj!” z 1968 roku śpiewa: „Siedział pan, smętny pan, Taki, co to...”:
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce