Jak będzie wyglądać KOLĘDA 2021/2022 w diecezji tarnowskiej? Jest zarządzenie Biskupa

2021-12-01 14:00
Katedra w Tarnowie
Autor: Łukasz Grygiel Biskup Tarnowski wydał zarządzenie w sprawie kolędy 2021/2022

Czy księża odwiedzą parafian w domach podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej po Bożym Narodzeniu? Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie w tej sprawie. W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym ze strony koronawirusa każda z parafii będzie mogła wybrać jeden z trzech wariantów. Na czym one polegają?

Trzy warianty kolędy 2021/2022 w diecezji tarnowskiej

Decyzja należy do proboszcza, księży i parafian. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie w sprawie tegorocznej kolędy czyli wizyty duszpasterskiej po okresie świąt Bożego Narodzenia. Ma to oczywiście związek z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym ze strony koronawirusa. Możliwe są trzy warianty:

  1. księża będą mogli odwiedzić domy wiernych, którzy wcześniej wyraźnie o to poproszą,
  2. księża będą mogli zaprosić do kościoła lub kaplicy na specjalną Mszę Świętą wiernych z poszczególnych rejonów parafii, tak jak to miało miejsce rok temu
  3. połączyć obie formy.

Wybór właściwej formy biskup zalecił proboszczom przedyskutować z parafialną radą duszpasterską lub z parafialnym zespołem synodalnym.

Biskup zachęca w swoim zarządzeniu do udziału świeckich wiernych w podejmowaniu tej decyzji i braniu za nią odpowiedzialności. W zarządzeniu nie ma natomiast szczegółowych wytycznych jak taka wizyta miała by wyglądać pod względem bezpieczeństwa epidemicznego. Ważne jest zachowanie obowiązujących norm sanitarnych. Tu decyzje podejmować będą poszczególne parafie, uwzględniając specyfikę każdej z nich.

Warto śledzić na bieżąco strony internetowe poszczególnych parafii, aby dowiedzieć się, jak będzie przebiegała kolęda 2021/2022 w poszczególnym regionie. Tak jak wynika z zarządzenia: ostateczną decyzję podejmuje proboszcz na podstawie wytycznych diecezji i opinii innych księży oraz parafian

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Quiz. Skąd się wzięły nazwy miesięcy?

Pytanie 1 z 12
"Luty" oznaczał w języku staropolskim miesiąc...
Niezbędnik Wigilijny cz.3