Ferie 2021. W co się bawić? Propozycje ciekawych zajęć plastycznych [AUDIO]

2021-01-04 15:10

Bez ścianki wspinaczkowej, lodowiska i basenów. Rozpoczęły się ferie zimowe. Jednak z powodu ograniczeń wynikających z tzw. kwarantanny narodowej, dzieci wolny czas będą spędzać głównie w domach. Jak zatem zorganizować sobie czas i w co się bawić? Przychodzimy z pomocą! Sprawdź propozycje prostych i tanich zajęć plastycznych!

Rozpoczęły się ferie zimowe 2021. Czas przymusowo spędzany w domach nie musi jednak być nudny czy zmarnowany. Najbliższe dwa tygodnie można wykorzystać na przykład twórczo. Co ciekawe, zabawy plastycznie są ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu dla dzieci w każdym wieku. Wystarczy dostosować stopień trudności wyzwania do umiejętności i możliwości uczestników zabawy.

Kwarantanna narodowa to żart. Lodowiska zamieniły się w kwiaciarnie, stoki narciarskie zapraszają turystów z sankami. Komentarz Adama Federa [WIDEO]

- W BWA w Tarnowie co roku organizowaliśmy zimowe warsztaty plastyczne dla dzieci. Zajęcia zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tym bardziej żałujemy, że nie możemy w tym roku spotkać się z dziećmi. Ale bazując na naszych doświadczeniach możemy podpowiedzieć kilka zabaw do zrealizowania w domach. Na pewno będą fajną rozrywką i pozwolą odpocząć od komputerów czy smartfonów – mówi instruktorka, Aleksandra Kubisztal z Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: W co się bawić? - o zabawach plastycznych mówi Ola Kubisztal z BWA w Tarnowie

Zróbmy sobie potwora

To propozycja prostej zabawy plastycznej. Przyda się kartka papieru, farby, kredki, ołówki i kostka do gry. Każdej liczbie oczek na kostce przypisujemy określony element ciała potwora, np. łapy, oczy, skrzydła, pazury czy ogon. Na kartce malujemy plamę – to będzie korpus potwora. Następnie rzucamy kostką i w zależności od tego, co wypadnie, taki element musimy domalować. Jeśli trzy razy wypadną „oczy”, to trzy razy dorysowujemy parę oczu, jeśli pazury, to pazury i tak dalej. Na koniec można jeszcze urządzić konkurs na imię dla potwora.

Mieszamy kolory

Do tej zabawy wystarczą trzy podstawowe barwy farb: niebieska, czerwona i żółta. Dzieci samodzielnie mieszają je w różnych proporcjach, tak by uzyskać jak najwięcej nowych kolorów i ich odcieni. Każdą próbkę umieszczają na kartce, a następnie wymyślają dla nich nazwy, które mają odnosić się do koloru, ale bez używania jego właściwej, powszechnie używanej nazwy, czyli np. „sercowy”, „żabi”, „drapieżnie słoneczny” czy „pełen zadumy”.

Animacja poklatkowa

Do tej zabawy potrzebny będzie plik małych, złączonych ze sobą karteczek. Na każdej stronie rysujemy obiekt, który chcemy animować, ale z kilkumilimetrowym przesunięciem. Może to być piłka, która spada i odbija się od podłogi, prosta postać, która się porusza, albo kwiat, który wyrasta i rozkwita. Następnie szybkie poruszanie kartkami spowoduje wrażenie ruchu. Można to nagrać telefonem i w ten sposób stworzyć swój pierwszy film animowany. W miarę nabierania wprawy obrazków może być coraz więcej, tak by tworzyły pełną opowieść.

Egzotyczne kwiaty

Do tej zabawy będą potrzebne kawałki sznurka, pojemnik na farbę i kartki papieru. Sznurek moczymy w farbie, następnie układamy w kształt serpentyny lub węża na połowie kartki, przykrywamy drugą połową i delikatnie przytrzymując wyciągamy sznurek. Po otwarciu kartki ukaże się wzór, który przypomina wyglądem egzotyczny kwiat. Można go jeszcze udoskonalić domalowując szczegóły i stworzyć całą galerię.

Parasol śpiewa

Do tej zabawy potrzebujemy kartek w dwóch puli kartek (mogą być w dwóch kolorach). Na jednych wypisujemy rzeczowniki (parasol, dom, kino, kot, ławka), a na drugiej czasowniki (śpiewa, biegnie, patrzy, rzuca, kopie, śpi). Zadaniem uczestników zabawy jest wylosowanie pary (rzeczownik i czasownik) a następnie narysowanie obrazka, który będzie ilustrował wylosowany obiekt i czynność.

Dziennik obserwacji

Ta propozycja uczy systematyczności, dyscypliny i ćwiczy spostrzegawczość. Ustalamy, że przez dwa tygodnie ferii o tej samej porze wyglądamy przez okno, obserwujemy co dzieje się na podwórku i w domu, jakie słychać odgłosy i zapisujemy wszystkie szczegóły obserwacji w zeszycie. Na koniec można porównać wyniki. To ćwiczenie kształtuje uważność i uczy, że nawet jeśli z pozoru niewiele się dzieje wokół nas, to świat jednak się zmienia.

Więcej propozycji zabaw plastycznych znajdziecie w rozmowie z Olą Kubisztal – warto posłuchać. Czekamy też na Wasze propozycje zabaw, zdjęcia i filmy, pokazujące jak spędzacie ferie zimowe 2021. Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?