Ciekawostki

Drewniane cerkwie w Polsce. Najpiękniejsze znajdują się w Małopolsce [ZDJĘCIA]

2023-05-30 14:25

Cerkwie, obok kościołów katolickich, są nieodłącznym elementem polskiej architektury sakralnej. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 400 tego typu obiektów, zrzeszających zarówno wyznawców prawosławia, jak i grekokatolicyzmu. Cerkwie można spotkać w większości polskich miast i miejscowości. Jednakże te najbardziej okazałe są położone na wschodzie. Szczególną uwagę przykuwają budowle drewniane. Ponad 60 cerkwi drewnianych znajduje się w Małopolsce. W naszej galerii prezentujemy najpiękniejsze z nich!

Drewniane cerkwie w Polsce. Te najpiękniejsze znajdują się w Małopolsce

Cerkwie prawosławne i greckokatolickie są nieodłącznym elementem polskiej architektury sakralnej. Możemy się na nie natknąć w wielu miastach oraz miejscowościach. Najwięcej z nich znajduje się w regionach, w których było w wiekach dawnych najmocniejszą religią. Wśród najpiękniejszych budowli przeważają cerkwie z Małopolski, Podkarpacia, Roztocza oraz Podlasia. Szczególnie okazałe pod względem architektonicznym są świątynie drewniane. Najznakomitsze tego typu obiekty są położone na małopolskich szlakach. W tym województwie możemy podziwiać ponad 60 cerkwi wykonanych z drewna.

W naszym zestawieniu znajdziecie 20 najpiękniejszych cerkwi drewnianych położonych w Małopolsce, które stanowią nie tylko sztandarowy przykład prawosławnej i greckokatolickiej architektury sakralnej, ale są one również uważane za jedne z najwspanialszych polskich zabytków. Warto więc obejrzeć poniższą galerię i przekonać się o niekwestionowanym pięknie małopolskich cerkwi.

Najpiękniejsze drewniane cerkwie w województwie małopolskim [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz stolice polskich województw? Quiz nie dla ignorantów

Pytanie 1 z 16
Stolica województwa śląskiego to:
Edyta Górniak o Tinie Turner i koszmarnym rozwodzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE