Drastyczny wzrost cen prądu daje się w znaki Tarnowowi. Prezydent domaga się od rządu działań osłonowych

2022-09-22 18:00
Tarnów - energia
Autor: Radio ESKA Tarnów ma poważne kłopoty z zakupem energii elektrycznej

Tarnów zmaga się z wysokimi cenami energii elektrycznej. W ostatnich dniach Zarząd Dróg i Komunikacji zapoznał się z jedyną ofertą, która wpłynęła do miasta w związku z przetargiem na dostawę energii dla oświetlenia ulicznego. Okazało się, że przewyższa ona znacznie możliwości finansowe miasta. Prezydent Roman Ciepiela nie ma złudzeń, że bez działań osłonowych ze strony rządu sytuacja samorządów będzie dramatyczna.

Miasto anulowało przetarg na energię elektryczną

Na rozpisany przez Zarząd Dróg i Komunikacji przetarg na dostawę energii elektrycznej dla Tarnowa odpowiedziała tylko jedna firma – PGE Obrót. Jednakże oferta aż pięciokrotnie przewyższyła cenę, którą miasto zapłaci za oświetlenie uliczne w tym roku. Tarnów ponosi obecnie koszty na poziomie około 4 milionów złotych, a kwota zaproponowana przez PGE Obrót wynosiła ponad 20 milionów. Przetarg został anulowany, a w najbliższym czasie dojdzie do jego ponownego rozpisania.

– Ceny prądu i innych nośników energii są szaleńczo wysokie, miasta ich nie udźwigną, dlatego, podobnie jak inne samorządy w kraju, domagamy się od rządu podjęcia poważnych i głęboko przemyślanych działań osłonowych i mamy nadzieję, że takowe bardzo szybko zostaną wprowadzone. Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że koszty nośników energii drożeją pięcio-sześciokrotnie, a wpływy do budżetu miasta maleją. Przypomnę tylko, że według danych Związku Miast Polskich z 19 września, wskutek polityki podatkowej rządu wpływy z podatku PIT do budżetu Tarnowa zmniejszają się w latach 2019-2023 o ponad 115 milionów złotych – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Do Tarnowa nie wpłynęła żadna oferta na zasilanie energią elektryczną miejskich instytucji, co również nie napawa optymizmem. Przypomnijmy, że miasto ciągle szuka sposobów na oszczędzanie. W planach jest m.in. częściowe wyłączanie ulicznego oświetlenia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?
Ekonomista ostrzega: Największym zagrożeniem są migracje w sposób niekontrolowany to było
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE