senior

i

Autor: pixabay/stevepb/CCO

Dlaczego seniorzy dają się tak łatwo oszukać?

2022-01-24 12:00

W 2021 roku seniorzy przekazali oszustom podającym się za inne osoby prawie 9 milionów złotych.

Wręczanie pieniędzy obcej osobie, podawanie przez telefon numeru swojego konta czy wrażliwych danych, to mimo ciągłych apeli policji codzienne zdarzenia z udziałem seniorów. Niestety bardzo rzadko udaje się odzyskać wyłudzone w ten sposób oszczędności czy kosztowności. Policjanci apelują, by w sytuacji, kiedy już niefortunnie przekazaliśmy komuś dostęp do swojego konta albo pieniądze czy kosztowności, należy niezwłocznie o tym komuś powiedzieć i zgłosić na numer alarmowy. Bo tylko bezzwłoczne działanie policji jest nadzieją na odzyskanie straty. Zapytani seniorzy, dlaczego tak łatwo ich oszukać, przyznają, że są łatwowierni, a do tego dochodzi element grania na uczuciach. Gdy słyszy się, że coś się stało komuś bliskiemu, po prostu chce się pomóc, tłumaczą. Małopolscy seniorzy w lutym wraz z PIT- em dostaną ulotki ostrzegające ich przed falą oszustów wyłudzających pieniądze na różne osoby.

- To jakaś czysta psychologia. Myślę, że starsze osoby są otwarte i łatwowierne, stąd łatwo im wpaść w sidła oszustów, wydaje im się, że jak ktoś do nich się zwraca, to ma dobre intencje. Element uczucia tu wchodzi w grę, wydaje im się, że pomagają, że muszą pomóc komuś bliskiemu, a poza tym hasło wnuczek, to każdy się martwi, że coś się stało, trzeba pomóc i w ten sposób to działa – mówią seniorzy.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Komplet punktów możliwy tylko dla wybitnych umysłów

Pytanie 1 z 10
Od niedawna najdłuższym tunelem w Polsce jest ten biegnący pod warszawskim Ursynowem. Wcześniej najdłuższy był tunel w...

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"

Wystawa Zwierząt Egzotycznych w bydgoskiej Arenie