Co ze szpitalem polowym w Arenie Jaskółka Tarnów? Wojewoda Małopolski wydał rekomendację

2021-01-04 14:30 Tomek Piszczek
Arena Jaskółka Tarnów
Autor: Tomasz Piszczek Co dalej ze szpitalem polowym w Arenie Jaskółka Tarnów?

Szpital polowy w Arenie Jaskółka Tarnów miał być już gotowy na przyjęcie ewentualnych pacjentów. Tymczasem wciąż nie zakończyły się prace związane z dostosowaniem hali do potrzeb placówki medycznej, która ma leczyć pacjentów chorych na COVID-19. Wiele wskazuje na to, że zostaną one całkowicie wstrzymane. Taką rekomendację Ministrowi Aktywów Państwowych wydał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Co dalej ze szpitalem polowym w Arenie Jaskółka Tarnów?

Prace związane z przekształceniem Areny Jaskółka Tarnów w szpital polowy dla pacjentów chorych na COVID-19 rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku. Obiekt miał być gotowy na ich ewentualne przyjęcie pod koniec grudnia. Jeszcze w listopadzie wojewoda małopolski informował, że tarnowski obiekt ma być żelazną rezerwą, na wypadek gdyby liczba chorych znów zaczęła rosnąć w szybkim tempie. Ten scenariusz jak na razie się nie ziścił. W skali województwa dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji czekają 2342 łóżka, tymczasem zajętych jest ich obecnie 811 (dane z 4.01.2021r.). Ponadto przedłuża się termin oddania tarnowskiego obiektu do dyspozycji medyków i chorych.

Kolejny szpital polowy na razie jest niepotrzebny

Z danych Wojewody Małopolskiego wynika, że prace związane z przekształceniem Areny Jaskółka Tarnów w szpital polowy mogą potrwać jeszcze do lutego 2021 roku. Tymczasem sytuacja epidemiologiczna nieco się ustabilizowała. W samym Tarnowie według danych z 4 stycznia 2021 roku ostatniej doby odnotowano tylko 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Obłożenia łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 też jest niewielkie. Stąd decyzja wojewody, by rekomendować ministrowi aktywów państwowych rozważenie możliwości zatrzymania na tym etapie prac w Jaskółce. Oczywiście jeśli wzrośnie liczba chorych, którzy będą wymagać hospitalizacji prace przy szpitalu polowym zostały by wznowione.

Szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów

Szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów miał być przygotowywany na przyjęcie ponad 200 pacjentów. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie. Spółką Skarbu Państwa, która przygotowuje ten obiekt, jest PKO BP. Najnowszy termin ich zakończenia to początek lutego. Ostateczna decyzja czy będą w ogóle kontynuowane zapadnie niebawem na szczeblu rządowym.

Kwarantanna narodowa to żart. Lodowiska zamieniły się w kwiaciarnie, stoki narciarskie zapraszają turystów z sankami. Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!