Choinkowe bombki kwitną! Zobacz kwiatowe ozdoby z Zalipia koło Tarnowa

2022-12-06 9:42

Tu przygotowania do Bożego Narodzenia już idą pełną parą. W Domu Malarek w Zalipiu powstają bombki choinkowe. Wyjątkowe, bo zamiast ośnieżonych krajobrazów i bałwanków, znajdziecie na nich kolorowe zalipiańskie kwiaty. Wszystkie malowane ręcznie.

Malowana Wieś pod Tarnowem słynie w całym świecie ze swoich kwiatowych malatur, które można znaleźć na domach, stodołach, płotach, studniach, a także w izbach, na domowych sprzętach czy wielkanocnych pisankach. Mało kto jednak wie o tym, że zalipiańskie kwiaty trafiły także na tradycyjne bombki choinkowe. Kolorowe wzory są malowane ręcznie przez doświadczone malarki.

- Technika malowania jest taka sama, jak przy nanoszeniu wzorów na inne przedmioty, tyle że trzeba bardziej uważać. Szklane bombki są delikatne, ale są też ozdoby z plastiku. Mamy tradycyjne kule, ale są również aniołki, serduszka, czy inne zawieszki. To bardzo fajnie wygląda, kiedy na choince pojawiają się bombki z naszymi wzorami. Ale też nie należy oczekiwać, że u każdego mieszkańca Zalipia znajdzie się choinkę ustrojoną w zalipiańskie bombki. To kwestia gustu – tłumaczy Ewelina Sokołowska, dyrektorka Domu Malarek w Zalipiu.

Kamil Małochleb - iluzjonista z Tarnowa w Radiu ESKA Tarnów

Malowane w kwiaty bombki choinkowe wychodzą spod pędzla doświadczonych malarek, które pracują w tej placówce, ale zdobią również uczestnicy rękodzielniczych warsztatów. Pod okiem instruktorek poznają zasady tworzenia kwiatowych kompozycji, a następnie dekorują bombki, które mogą ze sobą zabrać do domów. Okazuje się, że to jedna z popularniejszych rozrywek wśród turystów odwiedzających Zalipie.

- To bardzo sympatyczne, że można zabrać ze sobą taki mały kawałek Zalipia do domu, a potem raz w roku wyciągnąć pudełko, zawiesić bombki na choince, a przy okazji przypomnieć sobie o tym, gdzie się było, co ciekawego się widziało. Odwiedzający nas goście lubią takie pamiątki. Często sięgają również po zalipiańskie bombki jako oryginalny upominek dla kogoś bliskiego – mówi Ewelina Sokołowska.

W bożonarodzeniowych zajęciach warsztatowych w Domu Malarek w Zalipiu najczęściej uczestniczą grupy szkolne. Grupy muszą liczyć od 10 do 60 uczestników. Oprócz poznawania tradycyjnych zalipiańskich wzorów i techniki malowania, chętni ozdabiają bombki również dawną techniką prasowanej słomy, którą wyklejane są świąteczne ozdoby.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ: Andrzejki w PRL-u! Kultowe wróżby i zabawy Polaków w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Naczyniem z wodą, niezbędnym do andrzejkowych wróżb:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE