Boże Narodzenie

Choinkowe bombki kwitną! Zobacz kwiatowe ozdoby z Zalipia koło Tarnowa

2023-12-22 14:42

W Domu Malarek w Zalipiu powstają bombki choinkowe. Wyjątkowe, bo zamiast ośnieżonych krajobrazów i bałwanków, znajdziecie na nich kolorowe, zalipiańskie kwiaty. Wszystkie malowane ręcznie.

Malowana Wieś pod Tarnowem słynie w całym świecie ze swoich kwiatowych malatur, które można znaleźć na domach, stodołach, płotach, studniach, a także w izbach, na domowych sprzętach czy wielkanocnych pisankach. Mało kto jednak wie o tym, że zalipiańskie kwiaty trafiły także na tradycyjne bombki choinkowe. Kolorowe wzory są malowane ręcznie przez doświadczone malarki.

- Technika malowania jest taka sama, jak przy nanoszeniu wzorów na inne przedmioty, tyle że trzeba bardziej uważać. Szklane bombki są delikatne, ale są też ozdoby z plastiku. Mamy tradycyjne kule, ale są również aniołki, serduszka, czy inne zawieszki. To bardzo fajnie wygląda, kiedy na choince pojawiają się bombki z naszymi wzorami. Ale też nie należy oczekiwać, że u każdego mieszkańca Zalipia znajdzie się choinkę ustrojoną w zalipiańskie bombki. To kwestia gustu – tłumaczy Ewelina Sokołowska, dyrektorka Domu Malarek w Zalipiu.

Wszystkie kobiety Barona. Muzyk Afromental spotykał się z samymi pięknościami!

Malowane w kwiaty bombki choinkowe wychodzą spod pędzla doświadczonych malarek, które pracują w tej placówce, ale zdobią je również uczestnicy rękodzielniczych warsztatów. Pod okiem instruktorek poznają zasady tworzenia kwiatowych kompozycji, a następnie dekorują bombki, które mogą ze sobą zabrać do domów. Okazuje się, że to jedna z popularniejszych rozrywek wśród turystów odwiedzających Zalipie.

- To bardzo sympatyczne, że można zabrać ze sobą taki mały kawałek Zalipia do domu, a potem raz w roku wyciągnąć pudełko, zawiesić bombki na choince, a przy okazji przypomnieć sobie o tym, gdzie się było, co ciekawego się widziało. Odwiedzający nas goście lubią takie pamiątki. Często sięgają również po zalipiańskie bombki jako oryginalny upominek dla kogoś bliskiego – mówi Ewelina Sokołowska.

W bożonarodzeniowych zajęciach warsztatowych w Domu Malarek w Zalipiu najczęściej uczestniczą grupy szkolne. Grupy muszą liczyć od 10 do 60 uczestników. Oprócz poznawania tradycyjnych zalipiańskich wzorów i techniki malowania, chętni ozdabiają bombki również dawną techniką prasowanej słomy, którą wyklejane są świąteczne ozdoby.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?