„Bunt miliarda”. Taneczny sprzeciw wobec przemocy [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-02-13 15:23

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w ulicznym happeningu sprzeciwiającym się przemocy wobec kobiet. W Tarnowie akcja "Nazywam się miliard" wciągnęła do tańca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zobacz relację wideo z wydarzenia!

Taneczna akcja One bilion rising czyli czyli Nazywam się Miliard to forma demonstracji przeciwko przemocy wobec kobiet.

- Doświadczyłam przemocy fizycznej i psychicznej na własnej skórze. Zdobyłam się na odwagę i chcę teraz walczyć o innych. Niektórzy ludzie nie rozumieją skrzywdzonych kobiet. Tak naprawdę każda z nas musi o siebie walczyć. Tak było w moim przypadku. Było mi bardzo ciężko. Bałam się, że społeczeństwo nie zrozumie i nie zaakceptuje mojej sytuacji. Ludzie myślą, że to my jesteśmy winne, tak nie jest – my jesteśmy ofiarami – mówi Anna Dudek, jedna z uczestniczek akcji.

POSŁUCHAJ RELACJI Z AKCJI "ONE BILION RISING" W TARNOWIE

W akcji One bilion rising główny nacisk położony jest na zmianę definicji gwałtu w polskim prawie, a także pomoc ofiarom przemocy seksualnej.

- Wiele krajów zmienia prawo, uznając, że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce to wciąż pokrzywdzona musi udowodnić, że jej "nie" wybrzmiało dostatecznie głośno – zauważa Anna Burda, koordynatorka akcji.

POSŁUCHAJ RELACJI Z AKCJI "ONE BILION RISING" W TARNOWIE

W tym roku akcja upływała pod hasłem „Bunt miliarda”. Uczestnicy buntują się m.in. dla kobiet, które wykonują niezbędną pracę, by były doceniane, chronione i by zajmowały wyższą pozycję społeczną. Na równi ważne jest, by kobiety po gwałcie czy innych formach przemocy dostały wsparcie - pomoc ze strony państwa i społeczeństwa.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Taneczny bunt wobec przemocy. One billion rising w Tarnowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE