Bezimienny zawędrował do Tarnowa. Wystawa poświęcona grze Gothic na dworcu PKP

2022-12-20 15:45

Pasażerowie oraz mieszkańcy Tarnowa mają okazję, żeby jeszcze raz zagłębić się w świat Gothica. To część niecodziennego projektu finansowanego przez województwo małopolskie. Na tarnowskim dworcu PKP można zobaczyć wystawę malarską poświęconą kultowej grze. Znajdują się obrazy przedstawiające m.in. głównego bohatera. Na dodatek ich autorem jest… sam Bezimienny.

Bagienne ziele, potrawka z chrząszcza, Uriziel – fani powinni je bez problemu rozpoznać. To tylko kilka ikonicznych przedmiotów z Gothica, jakie można zobaczyć w Tarnowie. Na dworcu PKP pojawiła się wystawa poświęcona kultowej produkcji PC. Wszystko w ramach Aurora nostri temporis.

To nowatorski projekt, który przedstawia przykłady przełomowej technologii z początków wieku obecnie traktowanej jak antyk. Do nich zaliczony został również Gothic. Screeny z gry uwieczniono natomiast za pomocą pędzla. W ten sposób powstały obrazy poświęcone Bezimiennemu, których autorem jest sam Bezimienny, czyli kolektyw trójki wrocławskich artystów.

– Można sobie zadać pytanie: po co malować screeny ze starej gry komputerowej? Starej, ale klasycznej, ponieważ Gothic jest absolutnym klasykiem w dziedzinie gier RPG. Równocześnie jest antykiem, bo zupełnie odbiega od współczesnych standardów. I to jest właśnie ciekawe, że taka archaiczna gra – w sensie technicznym – staje się tekstem kultury, takim samym zabytkiem, jak dzieła antycznych artystów – wyjaśniają Stach Szabłowski i Matylda Prus, kuratorzy wystawy.

Wystawę finansuje m.in. Tarnów oraz województwo małopolskie. Pasażerowie oraz mieszkańcy mogą ją zwiedzać za darmo w filii Biura Wystaw Artystycznych w skrzydle budynku tarnowskiego dworca PKP. Jest ona dostępna do 28 lutego.

Inne dzieła wrocławskich artystów zainspirowane grą Gothic można zobaczyć na ich Instagramie bezimiennyart.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Który z tych filmów pojawił się w kinie szybciej? Połowa punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 15
Który film pojawił się w kinie szybciej?
Artefakty z czasów wojny znalezione na terenie obozu pracy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE