BEZAN 2022: Żeglarskie pieśni pracy zabrzmią na tarnowskiej Starówce. Kto zagra?

2022-08-23 8:00
Żaglowce
Autor: Justyna Świderska Morze znowu bliżej Tarnowa - BEZAN 2022

Legendy sceny szantowej w Polsce wystąpią w Tarnowie. Zbliża się kolejny Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szanty na Tarnowskiej Starówce”. Tym razem zaplanowano dwa dni imprezy i dwa koncerty. W Amfiteatrze Letnim, pod żaglem z herbem Leliwy, usłyszycie największe hity szantymenów.

Miały pomagać żeglarzom w rytmicznym wykonywaniu codziennych czynności na pokładzie, ale z czasem trafiły do tawern i na sceny festiwalowe. Piosenki żeglarskie mają grono swoich wielbicieli, którzy każdego roku szczelnie wypełniają widownię imprezy pod hasłem „Szanty na Tarnowskiej Starówce”. Kolejna edycja tego wydarzenia zbliża się wielkimi krokami. Już w piątek i sobotę (26 i 27 sierpnia) żeglarskie pieśni pracy będą rozbrzmiewały w Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: o koncercie Szanty na Tarnowskiej Starówce mówi organizator Ryszard Żądło

- Początki Bezanu to jest rok 1986. Wtedy zaczynaliśmy w Domu Kultury Mariensztat. Wpisaliśmy się w bardzo popularny w latach 80-tych, nurt festiwali szantowych w całej Polsce. Przez 25 lat Bezan istniał na rynku, mieliśmy w tym czasie wielu wspaniałych gości na scenie. Przez tę imprezę przewinęło się kilka pokoleń ludzi. Ci, którzy przychodzili jako młodzi ludzie, dziś przyprowadzają swoje dzieci. Teraz mamy piątą edycję kontynuacji tego wydarzenia. Bezan odbywał się między innymi w tarnowskim teatrze, tam mieliśmy tawernę na scenie, ale byliśmy też w innych punktach miasta, a nawet w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – wspomina pomysłodawca i organizator Festiwalu Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie.

Parada jednostek pływających na finał "Żagli 2022" w Szczecinie

Tegoroczny Festiwal „Szanty na Tarnowskiej Starówce” będzie się odbywał w piątek i sobotę (26 i 27 sierpnia) w Amfiteatrze Letnim. Pierwszego dnia o godzinie 18:00 na scenie plenerowej przy ulicy Kopernika wystąpią zespoły KLANG oraz ZEJMAN I GARKUMPEL. Zespół KLANG to szantymeni z Rzeszowa. Na rynku szantowym są obecni od kilkudziesięciu lat i przyjaźnią się z Tarnowem od czasów pierwszych Bezanów. Zaprezentują zarówno szantowe hity, jak i piosenki autorskie. Z kolei ZEJMAN I GARKUMPEL to jeden z najlepszych zespołów piosenki żeglarskiej w Polsce. Można się po nich spodziewać nie tylko muzycznych perełek, ale także scenicznego show.

A w sobotę ciąg dalszy festiwalu Bezan 2022. O godzinie 18:00 wystąpi jedyna tarnowska, istniejąca jeszcze formacja szantowa, czyli zespół The COTTON. To muzycy, którzy jako młodzież zaczynali na Bezanie swoją przygodę z muzyką żeglarską, a dziś kontynuują występy jako dojrzali artyści. Mają w repertuarze zarówno poiosenki autorskie, jak i szantę klasyczną. Natomiast gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół EKT Gdynia. Bardzo uznana formacja, rekrutuje muzyków z różnych stron Polski, od ponad trzydziestu lat są obecni na rynku szantowym. W swoich aranżacjach łączą tradycyjną szantę z rockiem, folkiem, muzyką biesiadną i szantą sentymentalną.

Koncerty Festiwalu „Szanty na Tarnowskiej Starówce” będą się rozpoczynać w piątek i sobotę o 18:00 i o 20:00. W tym roku wyjątkowo, ze względu na trudną kondycję finansową organizatorów, są biletowane. Szczegóły znajdziecie na stronie tck.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz karierę największych gwiazd muzyki pop?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywał się pierwszy hit Britney Spears?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE