Bez tortu i barwnego korowodu. Skromne 690. urodziny Tarnowa

2020-03-06 9:59
Miasto Tarnów od 1330 roku
Autor: Urząd Miasta Tarnowa Miasto Tarnów od 1330 roku

Nie będzie urodzinowego tortu, barwnego korowodu, ani spotkania przedszkolaków. Mimo okrągłej, 690. rocznicy lokacji Tarnowa miasto nie zamierza hucznie świętować tego wydarzenia. Zrezygnowano z tak zwanych "słodkich urodzin" dla przedszkolaków.

Zrezygnowano też z oficjalnych obchodów 7 marca. Odwołano planowane na DZIŚ (6.03.) tak zwane "słodkie urodziny" dla najmłodszych mieszkańców. Władze miasta tłumaczą to zwiększoną zachorowalnością na grypę i licznymi nieobecnościami dzieci w przedszkolach. Wydarzenie ma się odbyć w innym terminie. 

Zamiast tego urzędnicy proponują przejażdżkę specjalnie udekorowanym na tę okazję autobusem. Okolicznościowa grafika dedykowana jest obchodzonemu jubileuszowi. 

- Szkoda, że 7 marca nic się nie dzieje – mówi rozczarowany Ryszard Żądło przewodniczący Rady Osiedla Starówka. W uczczenie okrągłej rocznicy lokacji miasta powinny się włączyć i władza wykonawcza w osobie Pana Prezydenta, jak i Rada Miejska. Przypomnę tylko jak to było 10 lat temu, gdy byłem przewodniczącym Rady. Wtedy został ogłoszony Rok Miasta Tarnowa. Mieliśmy kilka sesji naukowych, był powołany komitet honorowy obchodów święta miasta. Mieliśmy wydawnictwa, była promocja, edukacja dotycząca historii Tarnowa. Niestety patrząc na ten rok jubileuszowy – tych działań w ogóle nie ma, albo będą w ograniczonym zakresie. Jako Rada Osiedla Starówka zrealizujemy nasze pomysły na uczczenie tej rocznicy tylko że w rozciągniętym cyklu – dodaje Ryszard Żądło.

- Pomysłu rozciągnięcia wydarzeń związanych z rocznicą na cały rok broni Maria Zawada-Bilik z Urzędu Miasta Tarnowa. Uważam, że takie świętowanie tylko w jeden dzień, w dodatku w marcu, kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu jest krótkotrwałe mało zauważalne. Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z tą informacją nie tylko do mieszkańców, ale również różnych środowisk i turystów. Tę informację zamierzamy przekazywać na różnych polach i w różnej postaci przez cały rok.

W najbliższym czasie na Placu Kazimierza pojawi się także wielkoformatowa wystawa dedykowania historii Tarnowa. 690. rocznicy lokacji miasta zostanie także poświęcony konkurs wiedzy o Tarnowie „Znam Tarnów”. Planowanych jest wiele innych wydarzeń artystycznych oraz konkursów realizowanych w ciągu całego roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE