Będzie katastrofa na lokalnym rynku pracy? Grupa Azoty odpowiada prezydentowi

2022-09-08 9:45
Grupa Azoty
Autor: Radio ESKA

Grupa Azoty odpowiedziała na list Romana Ciepieli, w którym włodarz Tarnowa zastanawiał się m.in. czy w związku z wstrzymaniem przez spółkę produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 istnieje potencjalne zagrożenie redukcji zatrudnienia. Treść pisma Grupy Azoty nie usatysfakcjonowała prezydenta.

Grupa Azoty odpowiada prezydentowi Tarnowa

W liście Romana Ciepieli, skierowanym do prezesa spółki Tomasza Hinca, pojawiły się również pytania dotyczące realizowania umowy zawartej w 2021 roku, pomiędzy Grupą Azoty, a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A., w sprawie zwiększenia zakupu mocy ciepła, a także możliwości częściowego uruchomienia produkcji.

– Spółka podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka kontynuuje produkcję m.in. katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. W trakcie postoju instalacji produkcyjnych realizowane są procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów. Należy podkreślić, że Grupa Kapitałowa Grupa Azoty S.A. utrzymywała do dnia 22.08.2022 r. produkcję na maksymalnych możliwych mocach, nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów – czytamy w piśmie podpisanym przez Grzegorza Kądzielawskiego i Filipa Grzegorczyka, członków zarządu spółki.

Grupa Azoty odniosła się również do pytania dotyczącego ciągłości dostaw ciepła dla Tarnowa.

– W celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w tym Gminy Miasta Tarnowa m.in. w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace kontynuują elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków – informują przedstawiciele Grupy Azoty.

Natomiast na pozostałe pytania, zawarte w liście prezydenta Tarnowa do prezes Tomasz Hinca, członkowie zarządu spółki odpowiedzieli dosyć ogólnikowo.

– Uprzejmie przypominam, że informacje, o które pyta Pan Prezydent dotyczące m.in. procesów produkcji stanowią informację istotną dla uczestników całego rynku kapitałowego. Spółki notowane na GPW są zobowiązane przekazywać je zgodnie z prawem polskim i europejskim w trybie właściwym dla spółek giełdowych – czytamy w liście.

Prezydent Tarnowa jest rozczarowany

Roman Ciepiela w oficjalnym komunikacie, który można przeczytać na oficjalnej stronie miasta Tarnowa, skomentował otrzymaną odpowiedź, nazywając się rozczarowującą.

– Odpowiedź jest rozczarowująca. Odpowiadam za bezpieczne funkcjonowanie naszego miasta i jego mieszkańców, a w Tarnowie działa firma, który zatrudnia 2200 osób, zaś licząc z kooperantami – wiele tysięcy. Te osoby swój gospodarczy i życiowy byt związały z Grupą Azoty, więc moja troska jest chyba na miejscu? Tymczasem w odpowiedzi nie ma ani słowa na temat pracowników i ewentualnych zagrożeń utraty przez nich miejsc pracy. Rozumiem ograniczenia wynikające ze statusu spółki notowanej na giełdzie, ale oczekiwałbym więcej informacji, choćby w trybie zgodnym z regułami publikacji przewidzianymi dla takich spółek – komentuje Roman Ciepiela.

– W przesłanym mi piśmie nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie dotyczące ciągłości dostaw ciepła dla MPEC od Azotów, ale wiem od dyrektora naszej miejskiej spółki, że dostawy ciepła są kontynuowane i nie są zagrożone. Z Grupy Azoty kupujemy 30 megawatów mocy, całe zapotrzebowanie na ciepło w mieście to około 150 megawatów i nasza ciepłownia jest w stanie taką moc wytworzyć, więc pod tym względem jesteśmy spokojni – dodaje prezydent Tarnowa.

Roman Ciepiela nie ukrywa swojego zaniepokojenia sytuacją w Grupie Azoty. W najbliższym czasie magistrat przedstawi również przygotowywany przez energetyka miejskiego projekt oszczędzania energii.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jedno pytanie o każdym województwie! 12/16 to obowiązek

Pytanie 1 z 16
Na początek coś łatwego. W woj. małopolskim znajduje się najwyższy szczyt Polski. Jak się nazywa?
Homofob zerwał tęczową flagę w centrum Legnicy
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE