Batikowe, drapane i kraszanki. Rusza 31. Konkurs na Pisankę Ludową [AUDIO]

2021-03-12 8:00
Pisanki Wielkanoc
Autor: Justyna Świderska Na zgłoszenia twórcy mają czas do 15 marca

Twórcy już mogą zabierać się do pracy. Zbliża się 31. edycja Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową. Wyczekiwana tym bardziej, że jubileuszowa, 30. edycja w 2020 roku, nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa. Tym razem rywalizacja zostanie przeprowadzona w formie hybrydowej i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

To wyjątkowy konkurs z tak długą tradycją. Ma zachęcać do kultywowania tradycyjnych form ozdabiania pisanek i wykonywania ozdób związanych z Wielkanocą. Dlatego pod ocenę jurorów, oprócz pisanek, trafią też palmy, bibułkowe kwiaty, tradycyjne pająki i elementy wielkanocnej dekoracji stołu. Wydarzenie od lat cieszy się sporym zainteresowaniem artystów z regionu. W rywalizacji biorą udział i starsi, i młodsi, często całe rodziny.

POSŁUCHAJ: O konkursie mówi Beata Rompała z MCK Sokół w Nowym Sączu, biuro Tarnów

- Pod ocenę jury trafiają zwykle piękne pisanki wykonywane w tradycyjnych technikach, kraszanki, drapanki i pisanki batikowe, ze wzorami z wosku. Udział w konkursie to sposób na wspólne spędzenie czasu w rodzinie, przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie a także zachowanie tradycyjnych wzorów, charakterystycznych dla danego obszaru. Ponieważ ma być tradycyjnie zabronione jest wykorzystywanie kalkomanii, pisaków, plastikowych albo styropianowych jajek. Podstawą do wykonania pracy musi być prawdziwe jajko albo zrobiona z niego wydmuszka – mówi Beata Rompała z tarnowskiego oddziału Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Jak zrobić palmę wielkanocną? Tradycyjna ozdoba świąteczna

Na zgłoszenia chętnych organizatorzy czekają do 15 marca. Z kolei 19 marca artyści będą dostarczać wykonane prace konkursowe do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, które od lat jest współorganizatorem wydarzenia. Tam oceni je komisja, która przyzna nagrody. Tarnowianie także będą mogli oglądać zgłoszone do konkursu prace. Wszystko będzie się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Niestety, z powodu trwającej pandemii koronawirusa i rosnącej liczby zachorowań, organizatorzy zdecydowali, że w tym roku zabraknie tradycyjnego stołu wielkanocnego w Muzeum.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Psychotest. Którą wielką gwiazdą jesteś? Ten quiz zdradzi prawdę o tobie

Pytanie 1 z 5
Idealny strój na randkę to?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE